pri čemu je maltretiranje sada toliko sistematično da grupa za ljudska prava B’Tselem kaže da se to mora smatrati politikom „institucionaliziranog zlostavljanja”.
Bivši zarobljenici opisali su zlostavljanje u rasponu od teških premlaćivanja i seksualnog nasilja do izgladnjivanja, odbijanja medicinske njege i uskraćivanja osnovnih potreba, uključujući vodu, dnevnu svjetlost, struju i sanitarije, uključujući sapun i higijenske uloške za žene.
U višemjesečnoj istrazi, B’Tselem je intervjuisao 55 bivših zatvorenika smještenih u 16 izraelskih zatvora i pritvorskih centara koje vode Izraelske odbrambene snage (IDF), mapirajući razmjere i prirodu zlostavljanja. Vrlo cijenjena grupa sa sjedištem u Jerusalimu zaključila je da bi izraelske zatvore sada trebalo označiti kao “logori za mučenje”.
“Kada smo započeli projekat mislili smo da ćemo tu i tamo pronaći sporadične dokaze i ekstremne slučajeve, ali slika koja se pojavila je potpuno drugačija”, rekao je Yuli Novak, izvršni direktor organizacije,pišu Vijesti
“Bili smo šokirani obimom onoga što smo čuli. Neprijatno je kao izraelsko-palestinska organizacija reći da Izrael vodi logore za mučenje. Ali shvatili smo da je to ono što gledamo.”
Izraelska zatvorska služba (IPS) saopštila je da radi u skladu sa zakonom i pod nadzorom državnog kontrolora. “Nismo upoznati sa tvrdnjama koje ste opisali i koliko znamo, takvi događaji se nisu dogodili pod odgovornošću IPS-a”, navodi se u saopštenju. IPS je takođe tvrdio da je Vrhovni sud odbacio nekoliko žalbi u vezi sa zatvorskim uslovima koje su podnijele organizacije za ljudska prava.
IDF je saopštio da “odbacuje optužbe o sistematskom zlostavljanju zatočenika u pritvorskim objektima” i da djeluje “u skladu sa izraelskim zakonom i međunarodnim pravom”. Navodi o zlostavljanju su detaljno ispitani, navodi se u saopštenju. Uslovi za zatočenike značajno su se poboljšali tokom rata, dodaje se.