“Melanociti su normalno raspoređeni po našoj koži i daju njezin prirodni pigment melanin”, dodao je. Madeži su najčešće benigne prirode. Mogu se pojaviti bilo gdje – lice, leđa, ruke, noge, tjeme, pazusi, ispod noktiju i drugdje, piše Health Digest.
Nije neobično da nekim mladežima rastu dlake. Zapravo, neki stručnjaci misle da to samo znači da se nakupina stanica kože koje čine madež nalazi iznad područja koje sadržava folikul dlake.
Mladeži bi mogli pospješiti rast kose
Prema studiji iz 2023. objavljenoj u časopisu Nature, mladeži bi mogli pospješiti rast kose.
Profesor razvojne i stanične biologije Maksim Plikus, napravio je istraživanje u kojem je uspio simulirati rast dlake kod miševa koristeći molekulu koja se nalazi u dlakavim madežima, prenosi N1.
Molekula o kojoj je riječ zove se osteopontin. Nalazi se u grupi melanocita iz kojih također rastu dlake, a ima regenerativni učinak na uspavane folikule dlake, što zauzvrat stimulira rast kose.
Plikus smatra kako ovo otkriće može pomoći u borbi protiv gubitka kose kod ljudi.
“Kada madeži počnu rasti, prirodno će proizvoditi kosu koja ima kvalitete kose koju osobe imaju dok su bile mlađe. Bit će iste debljine, duljine. Bit će ravna ili kovrčava”, objasnio je.
Ipak, najveća briga kod madeža je jesu li oni kancerogeni ili ne. Dlake koje izrastaju iz njih nekima može biti alarm za uzbunu, ali stručnjaci misle da dlakavi madež nije znak bolesti, osim ako ne dolazi s drugim promjenama.
Kada je dlakavi madež znak raka?
Mladeži mogu biti urođeni (što znači da ih imamo od rođenja), stečeni ili atipični. Mladež je najčešće okruglog ili ovalnog oblika, nije širi od pet milimetara i ujednačene je boje (smeđe, žutosmeđe, crvene, ružičaste, plave, boje mesa ili je proziran). Atipični madeži pak mogu imati različite boje, teksture i oblike.
Ako primijetite da vam se madež povećao, da ima nepravilan oblik ili da je promijenio boju (u potpunosti ili na nekim mjestima), to može značiti da je vrijeme da se zabrinete za svoj mladež. Drugi znakovi na koje treba pripaziti uključuju krvarenje ili curenje iz mladeža.
Budući da je uvijek bolje biti siguran, nove mladeže u odrasloj dobi ili postojeće mladeže koji su se promijenili najbolje bi bilo provjeriti kod vašeg dermatologa. Ovo je posebno važno ljude s obiteljskom poviješću raka kože (melanoma).
Ako želite ukloniti dlake s mladeža, morate paziti na oblik. Iako se dlake s ravnog mladeža mogu ukloniti britvom ili voskom za madeže, brijanje izdignutog madeža ne bi trebali raditi jer biste mogli ozlijediti to područje.