Majevički med, skoro je sasvim izvjesno, postat će prvi sa zaštitom geografskog porijekla u Bosni i Hercegovini. Riječ je o proizvodu medonosne autohtone sive pčele, Apis mellifera carnica.
Registracija je u toku, a prema riječima vođe projekta, magistra prehrambene tehnologije Selme Kunić, aktivnosti traju već dvije godine. Oznaku, čiju specifikaciju odobrava Agencija za sigurnost hrane BiH, trebali bi dobiti do kraja ove godine.
“Sa područja majevičke regije, koja obuhvata 11 općina iz Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta bit će zaštićene četri vrste meda, a to su medljikovac, lipa, cvijetni ili livadski med i miješani med”, navela je Kunić.
Endemski sljez
Čistoća planine Majevice je najvažnija u ovom procesu, ali i samom medu, kaže nam predsjednik pčelarskog društva “Nektar” iz Tuzle, Šefik Ćivić.
“Ona je ekološki čista jer se ovdje praktično ne koristi ništa od hemijskih sredstava koja se inače upotrebljavaju u intenzivnoj poljoprivredi. Bogata je raznovrsnim medonosnim biljem, pa se tako u medu može da nađe i nektar jedne vrste endemskog sljeza koji raste samo na Majevici i nigdje više u Evropi”, precizira.
Geografska zaštita, kako navodi, pčelarima će biti motivacija da proizvedu više, a kupcima garant sigurnosti proizvoda. Za cijenu ne brinu jer ona, kako kažu, nikada nije bila problem za plasman. S druge strane, problem je falsifikovani med.
“Njega ima, ali treba znati da to pčelari ne rade već oni koji nemaju dodira sa pčelama i mi tu žlimo napraviti razliku, pa kad kupac kupuje da zna da je to pravi, kontrolirani med”, kaže Ćivić.
Male, ali kvalitetne količine
Što se tiče Majevice i regije, ona nije poznata po izdašnosti, pa je tako trenutna proizvodnja 7-10 kilograma po košnici u sezoni, ali je riječ o izuzetno kvalitetnom medu, jer ima kvalitetne livade, mnoga zemljišta nisu ni “okusila” mineralna đubriva. Stanovništva nažalost nema, veliki je broj divljih voćnih vrsta trešnja, jabuka, kruška, drenjak.
Pčelarska udruženja su o svojim aktivnostima nedavno upoznala i načelnika Lopara Radu Savića, koji je odmah ponudio da ova općina bude domaćin projektne prezentacije ovog proizvoda, a koja se očekuje u martu naredne godine.
Majevička regija je smještena u sjeveroistočnoj Bosni i Hercegovini i čini je generalno prostor kojim se prostire ova planina. Majevica se nalazi između Semberije, Posavine i tuzlanske kotline, piše Agroklub.