Zbog visoke točke dimljenja smatra se izuzetno zdravim za kuhanje i prženje, međutim, većina neće biti zadovoljna cijenom koja je dosta visoka.
Razlog zašto je ulje avokada još uvijek luksuzan proizvod, iako avokado viđamo na svakom koraku, je činjenica da njegova proizvodnja još uvijek nije dovoljno raširena. Najviše se proizvodi u Meksiku, a 2016. krenula je prva velika proizvodnja u SAD-u, piše krstarica.com.
A zašto ga nutricionisti toliko cijene? Ulje avokada puno je oleinske kiseline, odnosno jednostruko nezasićenih masnoća koje su mnogo zdravije za srce i krvne žile od zasićenih masnoća koje čine 12 posto njegovog sastava. Kad bismo radili rang-listu ulja prema količini zasićenih masti, ulje avokada bi bilo iza kokosovog ulja, palminog ulja, ulja sjemenki pamuka, ulja kikirikija, sojinog ulja, ekstra djevičanskog maslinovog ulja, kukuruznog ulja i suncokret ulja. Ulja koja su, s druge strane, kvalitetnija po ovom aspektu sadržaja su: grožđano ulje, repičino ulje, ulje šafranike i ulje oraha, prenosi nova.rs.
Ulje avokada izvrstan je izvor omega-9 masnih kiselina, protuupalnog antioksidansa vitamina E i luteina (koji poboljšava vid). U usporedbi s maslinovim uljem, ulje avokada bogato je fitosterolima, steroidima koji snižavaju LDL kolesterol i ostaju u ulju avokada čak i nakon dugog razdoblja izlaganja visokoj vrućini.