Maslinovo ulje, opisano kao ‘tečno zlato’ u Homerovoj ‘Ilijadi’, poznato je po svojim zdravstvenim prednostima. Ne samo da je ukusno, već je i protivupalno, dobro za crijeva, korisno za srce, a može nam pomoći da se osjećamo srećnije i živimo duže, piše Guardian.
Međutim, naučnici sada usmjeravaju svoju pažnju na mutni, smeđi i prethodno odbacivan nusproizvod njegove proizvodnje – otpadnu vodu iz mlina za masline – i otkrili su da bi to mogla biti još snažnija superhrana.
Otpadne vode, vodenasti talog, ostaju nakon što su masline samljevene i njihovo ulje odvojeno.
Istraživanja su pokazala da mogu pomoći u oporavku nakon vježbanja, poboljšati metabolizam te imaju potencijal da pomognu kod nekih kardiovaskularnih i neuroloških stanja.
Nakon što su čuli reakcije uzgajivača maslina koji su otpadnu vodu počeli piti iz zdravstvenih razloga, naučnike je to zaintrigiralo i počeli su sa istraživanjem.
Prema njihovim saznanjima, ova tamna, gorka i zamućena tečnost jednako – a možda i više – hranljiva je od dobijenog ulja.
Otpadna tečnost je puna zdravih biljnih jedinjenja i fitohemikalija
Smatra se da otpadne vode iz proizvodnje maslinovog ulja sadrže najmanje 10 puta veću količinu fitohemikalija od ekstra djevičanskog maslinovog ulja, a koje se smatra njihovim bogatim izvorom.
Italijanska naučnica Adriana Albini, prva Italijanka koja je izabrana u upravni odbor Američke organizacije za istraživanje raka, proučava je posljednjih 10 godina.
Sa svojim timom sprovela je brojne studije o ekstraktu maslina i otkrila da on može biti od pomoći u prevenciji i liječenju određenih vrsta raka, uključujući rak pluća, prostate, debelog crijeva i dojke.