Svijet

Tramp želi da brzo okonča rat u Gazi, koliko je to moguće?

Novoizabrani predsednik Donald Tramp je naveo da želi da okonča rat u Gazi što je pre moguće, čak i dok odlazeća Bajdenova administracija nastavlja poslednje diplomatske pritiske za sporazum o prekidu vatre.

Tramp je rekao da će “biti pakao”, ako se taoci koje drži Hamas ne vrate kući do 20. januara 2025, što je datum njegove inauguracije. Upozorenje je slično pretnji koju je postavio na društvenim mrežama početkom meseca, gde je rekao

“Na Bliskom istoku će pakleno platiti odgovorni za zločine protiv čovečanstva. Odgovorni će biti pogođeni jače nego iko pogođen u dugoj istoriji Sjedinjenih Američkih Država.”

Nije jasno šta Tramp planira da uradi u Gazi. Kada su ga pitali da razjasni pretnju, rekao je: „To znači da neće biti prijatno“.

Tramp bi mogao da izvrši vojni pritisak na Hamas, rekao je Ahmed Fuad Alkatib, viši saradnik u Atlantskom savetu. Međutim, malo je verovatno da će biti značajno oštriji od onoga što su Izraelci uradili u poslednjih 14 meseci.

„Mogao bi da postoji još jedan pristup, za koji se nadam neće biti, da se možda smanji deo humanitarne pomoći“, rekao je Alhatib za Glas Amerike.

Takođe je moguće da su Trampove pretnje usmerene na pripadnike Hamasa izvan Gaze i na zemlje koje ih podržavaju, a Tramp bi mogao da izvrši pritisak na te države da prekinu finansiranje, dodao je Alhatib. Hamas je za Ameriku teroristička organizacija.

Za Vašington je lakše da pritisne Hamasovo spoljno krilo, posebno pošto je njegov pokrovitelj, Teheran, oslabljen gubitkom Hezbolaha u Libanu i svrgavanjem sirijskog predsednika Bašara el Asada. Kao i Hamas, Hezbolah ima podršku Irana, a Asadov režim bio je čvrsti saveznik Teherana.

Trampova upozorenja šalju nepogrešivu poruku ljudima na Bliskom istoku da SAD žele da to okočaju, rekao je Dejvid Makovski, direktor projekta Vašingtonskog instituta za bliskoistočnu politiku. Ovo ostavlja opcije izraelskom premijeru Benjaminu Netanjahuu da ide između smirivanja ultradesničarske frakcije svoje koalicije, koja se zalaže za izgradnju naselja u Gazi, pa čak i aneksiju Gaze, i ugađanja Trampu, koji želi zasluge za okončanje rata i potencijalno proširenje Abrahamovog sporazuma koje bi uključilo Saudijsku Arabiju, rekao je Makovski za Glas Amerike.

Sporazum iz 2020. godine u vreme prve Trampove administracije normalizovao je diplomatske odnose između Izraela i Ujedinjenih Arapskih Emirata i Bahreina, a zatim i sa Marokom.

“Tramp nije za izgradnju više naselja u Gazi. Tramp želi, mislim, Nobelovu nagradu za napredak sa Saudijskom Arabijom. I mislim da te stvari ne idu zajedno”, rekao je Makovski.

Analitičari kažu da Tramp i pre stupanja na dužnost već pravi kalkulacije za saradnike za Bliski istok. Njegov izbor za savetnika za nacionalnu bezbednost Majk Volc, prišio je zasluge izabranom predsedniku za prošlomesečni prekid vatre između Izraela i Hezbolaha u Libanu, uz posredovanje SAD i Francuske.

„Svi dolaze zbog predsednika Trampa. Njegova jaka pobeda poslala je jasnu poruku ostatku sveta da se haos neće tolerisati“, objavio je Valc na društvenim mrežama.

Amerika se nada odgovoru
U međuvremenu, Bajdenova administracija se obavezala da će sve preostalo vreme na vlasti uložiti da pokuša da postigne dogovor. Državni sekretar Entoni Blinken rekao je da se nada da će sporazum biti postignut.

„Gaza treba da bude u stanju da se osigura da Hamas ni na koji način nije nadležan, da Izrael ne mora da bude, i da postoji nešto koherentno da omogući upravljanje, bezbednost, rekonstrukciju Gaze”, rekao je.

Taj cilj je i dalje nedostižan, uprkos obnovljenom diplomatskom pritisku Vašingtona sa Turskom, Egiptom i Katarom.

„Ne vidim scenario u kojem će predsednik Bajden biti u stanju da suštinski promeni nešto“, rekao je Alhatib. Dodao je da je Hamas možda motivisan da postigne dogovor dok je Bajden još na funkciji, a ne posle 20. januara kada će biti mnogo teže, oni znaju da Trampova administracija možda neće ispuniti bilo kakva uveravanja Bajdenove.

Zvaničnici i Bajdenove i Trampove administracije rekli da rade zajedno na rešavanju globalnih sukoba, delimično da bi se obezbedio prelazni period koji protivnici mogu videti kao trenutak prilike, rekao je savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven.

„Imperativ za nas, kako odlazeće Bajdenove administracije, tako i dolazeće Trampove, mora da bude da zapnemo više, da provodimo više vremena zajedno nego što je uobičajeno, i da pokušamo da osiguramo da šaljemo zajedničke, jasne poruka i prijateljima i protivnicima na Bliskom istoku“

Zajednička poruka dvojice lidera je da Amerika želi da se sukob okonča. Do sada zaraćene strane ne slušaju, prenosi VoA.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh