Kompjuteri i gadgeti

SAD pojačavaju kontrolu nad globalnim protokom AI čipova

Američka vlada je u ponedjeljak saopćila da će dodatno ograničiti izvoz čipova umjetne inteligencije i tehnologije, podijelivši svijet kako bi zadržala naprednu računarsku snagu u SAD-u i među njihovim saveznicima, dok će pronaći više načina da blokira pristup Kini.

Pexels

Novi propisi će ograničiti broj AI čipova koji se mogu izvoziti u većinu zemalja i omogućiti neograničen pristup američkoj AI tehnologiji za najbliže saveznike Amerike, dok će također zadržati blokadu izvoza u Kinu, Rusiju, Iran i Sjevernu Koreju.

Dugačka nova pravila objavljena u posljednjim danima administracije odlazećeg predsjednika Joea Bidena nadilaze Kinu i imaju za cilj da pomognu SAD da zadrži svoj dominantni status u umjetnoj inteligenciji tako što će je kontrolirati širom svijeta.

„SAD sada predvode AI – i razvoj AI i dizajn AI čipova, i ključno je da tako i ostane“, rekla je američka ministarka trgovine Gina Raimondo.

Propisi oslikavaju četvorogodišnje napore Bidenove administracije da ometa pristup Kine naprednim čipovima koji mogu poboljšati njene vojne sposobnosti i nastojati da održe američko vodstvo u AI zatvaranjem rupa i dodavanjem novih zaštitnih ograda za kontrolu protoka čipova i globalnog razvoja AI.

Iako je nejasno kako će nova administracija novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa primijeniti nova pravila, dvije administracije dijele slične stavove o konkurentskoj prijetnji iz Kine. Uredba bi trebala stupiti na snagu 120 dana od objavljivanja, što će Trumpovoj administraciji dati vremena da se izjasni.

Nova ograničenja će biti postavljena na napredne grafičke procesorske jedinice (GPU), koje se koriste za napajanje centara podataka potrebnih za obuku AI modela. Većinu proizvodi Santa Clara, Nvidia sa sjedištem u Kaliforniji, dok Advanced Micro Devices, također prodaje AI čipove. Nvidia i AMD su u ponedjeljak bili u padu između 2% i 3% u pretprodajnom trgovanju.

Glavni provajderi cloud usluga, kao što je Microsoft, Google i Amazon, moći će tražiti globalna ovlaštenja za izgradnju podataka centara, snažan dio novih pravila koja će njihove projekte izuzeti iz kvota za AI čipove. Akcije sve tri kompanije skliznule su u pretprodajnoj akciji za oko 1%.

Da bi dobile pečat odobrenja, ovlaštene kompanije moraju se pridržavati strogih uslova i ograničenja, uključujući sigurnosne zahtjeve, zahtjeve za prijavljivanje i plan ili evidenciju poštovanja ljudskih prava.

Do sada je Bidenova administracija uvela stroga ograničenja na pristup Kine naprednim čipovima i opremi za njihovu proizvodnju, ažurirajući kontrole svake godine kako bi pooštrila ograničenja i uhvatila zemlje koje su opasnost da preusmjere tehnologiju u Kinu.

NVIDIA SE BOJI ‘PREGLEDA’
Budući da pravila mijenjaju krajolik za AI čipove i centre podataka širom svijeta, moćni glasovi industrije kritizirali su plan i prije nego što je objavljen.

Nvidia je u ponedjeljak nazvala to pravilo “pretjeranim prekoračenjem” i rekla da će Bijela kuća suzbiti “tehnologiju koja je već dostupna u mainstream računarima za igre i potrošačkom hardveru”.

Pravila nameću zahtjeve za licenciranje širom svijeta za određene čipove, sa izuzecima, a također postavljaju kontrole za ono što je poznato kao “težine modela” najnaprednijih modela AI “zatvorene težine”. Težine modela pomažu u određivanju donošenja odluka u mašinskom učenju i općenito su najvrijedniji elementi AI modela.

Uredba dijeli svijet na tri nivoa. Oko 18 zemalja, uključujući Japan, Britaniju, Južnu Koreju i Holandiju, u suštini će biti izuzete od pravila.

Oko 120 drugih zemalja, uključujući Singapur, Izrael, Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate, suočit će se s ograničenjem broja zemalja.

A zemljama pod embargom na oružje, kao što su Rusija, Kina i Iran, biće zabranjeno u potpunosti da prime tehnologiju.

Osim toga, provajderima sa sjedištem u SAD-u koji će vjerovatno dobiti globalna ovlaštenja, kao što su AWS i Microsoft, bit će dozvoljeno da implementiraju samo 50% svoje ukupne AI računarske snage izvan Sjedinjenih Država, ne više od 25% izvan zemalja Tier 1, i ne više od 7% u jednoj zemlji koja nije Tier 1.

AI ima potencijal da poveća pristup zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju i hrani, između ostalih pogodnosti, ali također može pomoći u razvoju biološkog i drugog oružja, podržati cyber napade i pomoći u nadzoru i drugim kršenjima ljudskih prava.

“SAD moraju biti spremne na brzo povećanje sposobnosti umjetne inteligencije u narednim godinama, što bi moglo imati transformativni utjecaj na ekonomiju i našu nacionalnu sigurnost”, rekao je američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan, prenosi VoA/Reuters.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh