Kao i drugi zglobovi, kukovi slabe i propadaju s godinama, a hrskavica i kosti se troše, što dovodi do degenerativnih bolesti kao što je osteoartritis.
Padovi i veoma ozbiljni prijelomi kuka su češći.
Na sreću, nekim mjerama možemo da ojačamo kukove i sačuvamo njihovu pokretljivost.
Pazite na kilažu
Kukovi nose veliki dio tjelesne težine, pa je važno održavati odgovarajuću težinu. Čak i pet dobijenih kilograma može se odraziti kao dodatnih 30 kilograma opterećenja na kukovima, s druge strane, gubitak od samo nekoliko kilograma može ublažiti bolove u kukovima.
Hrana za zglobove
Dobro osmišljena dijeta može podržati zdravlje kostiju i zglobova.
Treba da sadrži antiinflamatorne namirnice (odnosno zeleno lisnato povrće, maslinovo ulje, bobice, sjemenke, ribe poput lososa, skuše, sardine…), kalcijum (mliječni proizvodi, tofu), vitamin D koji pomaže tijelu da apsorbuje kalcijum (masna riba plus umjereno izlaganje suncu), vitamin C (citrusno voće, paprika, jagode, brokoli…) koji podržava proizvodnju kolagena, ključnog proteina za kosti, tetive i vezivno tkivo.
Korisne vježbe
Redovna vježba može pomoći da vaši kukovi budu jaki i fleksibilni. Važno je ojačati mišiće trupa i zadnjice kako bi kukovi bili stabilniji, a hodanje uz stepenice je jedna od najpoželjnijih vježbi za ovo.
Izaberite vježbe sa malim uticajem, kao što je plivanje, posebno ako ste stariji ili imate bol u kuku. Ako vježbate na suvom, izaberite odgovarajuću obuću koja apsorbuje udarce i pruža kvalitetnu podršku. Konsultujte se sa svojim ljekarom prije nego što započnete novu rutinu vježbanja. Ako tokom vježbanja osjetite oštar, probadajući bol bilo gdje u tijelu, odmah prekinite sa vježbanjem.
Vježbe istezanja
Dugi sati sjedenja svakog dana mogu dovesti do zatezanja u fleksorima kuka, mišićima na prednjem dijelu kukova koji pomažu u podizanju nogu.
Takva zategnutost može uticati na fleksibilnost i kretanje, promijeniti položaj karlice i kičme i izazvati bol u donjem dijelu leđa. Da biste ove mišiće održali fleksibilnima, istegnite ih svako jutro i veče. Pokušajte povremeno da se odmorite od rada za stolom i uradite neku vježbu.
Ostavite cigarete
Pušenje cigareta značajno povećava rizik od osteoporoze – pušači stariji od 65 godina imaju 40 posto veći rizik od prijeloma kuka od nepušača. Pušenje smanjuje apsorpciju kalcijuma, otežava dotok krvi u kosti i usporava proces njihove izgradnje.
Kada je vrijeme da se javite ljekaru?
Bez obzira na godine, obratite se ljekaru ako se bol u kuku ne poboljša poslije nedjelju dana odmora, ako ometaju vaše normalne aktivnosti ili utiču na vaš san, ako se bol pogorša ili se vrati.
Potražite pomoć bez odlaganja ako vas kuk jako boli nakon povrede, ako imate visoku temperaturu zajedno sa bolom, ako vam je kuk natečen, vruć na dodir ili je promijenio boju, bez obzira na to da li ste povrijeđeni.