“Potpisana su dva ugovora” za isporuku tih bespilotnih letjelica napunjenih eksplozivom koji se samounište pri udaru, rekao je Miller na redovnoj konferenciji za novinare, odbivši da navede imena dobavljača.
Kako navode njemački mediji, riječ je o dvije kompanije specijalizovane za odbrambenu umjetnu inteligenciju, Helsing i Stark, koje su osnovali njemački poduzetnici i među najpoznatijima su u tom sektoru.
Njemačka vojska, koja sada prolazi kroz prinudnu modernizaciju, još uvijek nema ovo oružje, koje vojni stručnjaci opisuju kao “lutajuću municiju”.
Narudžbe su za “količine koje im omogućavaju da se već testiraju u praksi” kako bi se steklo iskustvo u njihovoj upotrebi, prije nego što se konačno integriraju u arsenal Bundeswehra, rekao je glasnogovornik ministarstva.
„Jasno je da ljudsko biće donosi odluku da li će koristiti oružje ili ne“, rekao je na pitanje o autonomiji koja je ostavljena ovim visokotehnološkim mašinama.
Sofisticirani avioni mogu djelovati na dometu od 30 do 40 kilometara na ruskoj teritoriji kako bi “napali borbene tačke i logističke čvorove”, rekao je on.
U duboko pacifističkoj Njemačkoj od užasa nacizma, upotreba naoružanih dronova i automatiziranih sistema naoružanja za napad dugo je ostala kontroverzna.
Tek nakon ruskog napada na Ukrajinu krajem februara 2022. godine, došlo je do preokreta.
Bundeswehr ima nekoliko tipova bespilotnih letjelica, uključujući i Heron izraelske proizvodnje, koji se koriste za izviđanje i zaštitu snaga, navodi se na web stranici njemačke vojske, prenosi danas.
Ministar odbrane Boris Pistorijus najavio je krajem novembra isporuku 4.000 dronova Helsing Ukrajini.
