Prema podacima koje je Glasu Slavonije dostavio Ratko Kovačević, glasnogovornik Uprave za indirektno oporezivanje BiH, povrat PDV-a zatražen je za robu kupljenu u vrijednosti većoj od 121,2 milijuna KM (više od 460 milijuna kuna), a to je gotovo 74 milijuna kuna više nego lani.
Hrvatima, posebno stanovnicima Vukovarsko-srijemske i Brodsko-posavske županije, pogranična su područja atraktivna za šoping jer u BiH kupuju 17 posto jeftinije, budući da je to jedinstvena stopa PDV-a na koju kao strani državljani imaju pravo povrata. Upravo na graničnim prijelazima s BiH u tim županijama lani je zatražen povrat poreza u iznosu od 24,4 milijuna kuna, za robu koju su ukupno platili oko 168 milijuna kuna.
Slavonci u BiH kupuju sve od ‘špeceraja’ do bijele tehnike i namještaja: ‘Osjetne uštede su na napitcima, a da ne govorimo o drugome. Primjerice, sokovi Jana koje naša djeca rado piju gotovo su upola jeftiniji, a velika je razlika i u cijeni piva. Posebice kada se nešto slavi, itekako se isplati doći – ispričao je za Glas Slavonije jedan Gunjanac koji je sa suprugom u Brčkom često kupuje.
Što god im treba, kažu, u susjednom BiH mogu pronaći povoljnije nego u obližnjim hrvatskim gradovima. Stanovnici Županje su se pak udomaćili u susjednom Orašju, pa tako preko granice toče gorivo, kupuju duhan, a tamo organiziraju čak i svadbe. Jedna je sugovornica ispričala kako u Orašju nabavlja jabuke za manje od dvije, a banane za manje od šest kuna po kilogramu.
– Doista je sve povoljno, od mliječnih proizvoda, slatkiša, tjestenine, sokova do sredstava za čišćenje. I naravno, obavezno sam svratila u Orašje po pola kilograma duhana za 11 maraka – dodala je.
Pravo na povrat PDV-a u BiH strani državljani ne ostvaruju na mineralna ulja, alkohol i alkoholna pića te prerađevine od duhana. To znači da Slavonci u BiH ostavljaju mnogo više novca od iznosa dobivenog na temelju podnesenih zahtjeva, jer povrat poreza na ovu, inače vrlo traženu robu s vrlo visokim trošarinama ne mogu dobiti, prenosi Jutarnji