Ako se ne liječi, tokom vremena, može dovesti do zdravstvenih problema, uključujući i neplodnost. To je trenutno najčešća polno prenosiva bolest na svijetu, prenosi “Informer“.
Naučnici sa kanadskog Univerziteta Vaterlo razvili su nov način liječenja hlamidije koji djeluje i na spriječavanje širenja tog oboljenja, piše “Interesting Engineering”.
Hlamidija se sada liječi antibioticima. Novi tretman, međutim, predstavlja vrstu genske terapije.
Naučnici kažu da su već postigli uspješnost od 65 posto u prevenciji infekcije, i to poslije samo jedne doze. To svakako oslobađa straha od sojeva ove bakterije otpornih na antibiotike.
Američka agencija za hranu i lijekove nedavno je odobrila prvi lijek baziran na siRNK. Riječ je o klasi dvolančanih RNK molekula koji interferiraju sa ekspresijom određenih gena.
Novi tretman koristi siRNK za ciljanje gena koji se zove PDFGR-beta. On je odgovoran za nastanak proteina, u ženskom reproduktivnom traktu, koji vežu bakteriju hlamidije i omogućavaju širenje bolesti. Novi tretman zaustavlja te gene.
Ali to nije sve, kada je dejstvo nove terapija u pitanju.
Tretman koristi nanotehnologiju za aktivaciju razgradnje zaraženih ćelija. Na taj način dolazi do detoksikacije ljudskog organizma, jer se čiste oštećene ćelije i regenerišu nove.
Novim procesom zaražene ćelije formiraju mjehur oko bakterije i uništavaju je. Tretman djeluje na dva načina. Spriječava hlamidiju da se širi i tjera ćelije da je razaraju.
Studija naučnika sa Univerziteta Vaterlo objavljena je u časopisu “Nature”.