Sve donedavno tehnologija koja omogućuje tipkanje mislima umjesto prstima ili glasom činila se kao naučna fantastika, no danas nam je jasno da nismo toliko daleko od razvoja sučelja koji povezuje mozak i računara i koje će omogućiti pretvaranje naših misli u tekst na računarskim monitorima.
Iz Facebooka su još prije dvije godine najavili razvoj takve tehnologije, a ove sedmice pohvalili su se napretkom koji su postigli do sada, u čemu su im pomogli naučnici sa Univerziteta u Kaliforniji.
Naučnici su, zahvaljujući elektrodama postavljenim direktno na ljudski mozak, uspjeli zabilježiti i dekodirati aktivnost mozga i gotovo u stvarnom vremenu na ekranu računara zapisati ono što su osobe koje su učestvovale u istraživanju izgovarale.
Iako su i u ranijim istraživanjima naučnici uspjeli dekodirati moždanu aktivnosti i misli pretvoriti u (ispravan) tekst na računaru, ovo je prvi put da su tako nešto uspjeli napraviti u stvarnom vremenu.
Tehnologija još nije savršena te može prepoznati samo određeni broj riječi i izraza, a cilj naučnika jest stvoriti neku vrstu rječnika od hiljadu riječi te dekodiranje do 100 riječi po minuti, uz mogućnost pogreške manju od 17 odsto.
Ako u tome uspiju, mogli bi pomoći brojnim osobama s problemima s govorom da komuniciraju putem misli, no ta tehnologija čini se i savršenim načinom za upravljanje uređajima za virtualnu stvarnost ili npr. naočarima s proširenom stvarnosti – sve naredbe unutar AR/VR sučelja ljudi bi mogli pokretati mislima, bez potrebe za izgovaranjem komandi ili korištenjem posebnih kontrolera.
S obzirom na to kakav je odnos Facebooka prema korisnicima i njihovoj privatnosti, jasno je da već sada treba razmišljati o pitanjima privatnosti i sigurnosti – iz Facebooka kažu da žele biti u potpunosti transparentni kad je riječ o tehnologiji koju razvijaju kako bi im korisnici mogli reći svoja razmišljanja i eventualne strahove vezane za takvo “čitanje misli”, prenosi “zimo“.