Cilj strategije je daljnje razvijanje korištenja tehnologija zasnovanih na prvom, konkretnom slučaju upotrebe i identifikovanje novih područja primjene, kao i definisanje pravila za korištenje umjetne inteligencije, piše “RadioSarajevo“.
– U fokusu strategije digitalizacije su Bečlije. Mi tehnologije uvodimo kako bi stalno povećavali kvalitet života. Kroz proces digitalizacije niko ne smije biti isključen iz usluga i aktivnosti Grada Beča – nikoga ne ostavljamo iza sebe – rekao je član gradske vlade za digitalizaciju, Peter Hanke.
Grad Beč je tako jedna od prvih gradskih uprava u Evropi koja je razvila AI-strategiju.
Jedan od primjera korištenja umjetne inteligencije u službi građana je svakako “WienBot”, četbot Grada Beča. Koristeći prepoznavanje glasa i kroz samostalno učenje, ovaj četbot na pametnom telefonu brzo daje odgovore na pitanja za preko 350 komunalnih tema. Sa svakim dodatnim pitanjem WienBot se usavršava, a koristi ga više od 20.000 ljudi na svojim mobilnim telefonima.
Bečki autonomni bus bez vozača je još jedan primjer primjene umjetne inteligencije u korist građana.
U gradskom laboratoriju Aspernu, bečko preduzeće za javni gradski saobraćaj “Wiener Linien” i Austrijski tehnološki institut (AIT) testiraju upotrebu autonomnih vozila u realnim uslovima na javnim putevima.
Pored toga u sklopu projekta “WAALTeR” (Wiener Active Assisted Living TestRegion) se u 140 bečkih domaćinstava testiraju tehnologije za starije osobe. Koriste se između ostalog automatski senzori pada, mjerenje krvnog pristiska ili upravljanje podsjetnikom.