Bocan-Harčenko je za “Politiku” rekao da se uporno želi ulazak Srbije u NATO da bi se opravdala zvjerstva koja je NATO počinio u toj zemlji.
On je ocijenio da je Srbija kamen spoticanja za evroatlantsko osvajanje ovog regiona, kao i da sve što se činilo protiv Srbije nije bilo dovoljno efikasno jer ni ona ni srpski narod nisu klekli već se zemlja obnavlja, jačaju njeni potencijali.
Kada je riječ o Kosovu, Bocan-Harčenko je rekao da se Rusija ne zalaže za podjelu Kosova već to pitanje posmatra isključivo u ravni pronalaska rješenja između Beograda i Prištine bez nametanja bilo kakvih šema.
Bocan-Harčenko je istakao da nijedna šema, smišljena i nametana spolja, neće stvoriti neki dugoročan temelj, već rješenje može biti nađeno samo kao rezultat dugotrajnih pregovora i kompromisa.
Prema njegovim riječima, treba sačekati da prođu izbori i da se pojavi rezultat u Prištini, a zatim izanalizirati njihovu realnu politiku, a ne graditi pregovaračku taktiku i tvrditi da je pregovore moguće započeti i brzo završiti u situaciji kada nema ništa.
Bocan-Harčenko je naglasio da Srbija zauzima važno mjesto u spoljnoj politici Moskve i da su to su dugoročni interesi, te da su za to presudna dva faktora – politika srpskog rukovodstva i povoljniji uslovi za razvoj odnosa, te da su ruske kompanije spremne da uđu u realizaciju strateških projekata.
On je napomenuo da su ruske kompanije uložile u Srbiju više od četiri milijarde dolara, “Gaspromnjeft” više od tri milijarde, a do 2025. godine u planu je još oko 1,4 milijarde.
“Težimo da budemo među prvima po investicijama u Srbiji. Isto važi i za trgovinu, cilj nam je da sa sadašnjih tri i nešto, premašimo četiri milijarde dolara godišnje“, naglasio je ruski ambasador u Beogradu, piše “Srna”.