Sa tom praksom, uprkos odluci Ustavnog suda još iz 2000. i žestokom protivljenju bošnjačkih vijećnika u Općinskom vijeću nastavilo se i ove godine.
– Nismo se ni ovog puta, kao ni ranijih godina odazvali i nećemo sve dok se ne ispoštuje odluka Ustavnog suda BiH, u kojoj je jasno navedeno da je član koji se odnosi na Dan općine mimo Ustava. Franjo Asiški nije zaštitnik Čapljine, ovo nije grad u kojem žive samo Katolici i ne treba da se obilježava kao dan općine, kaže Amir Šator, vijećnik u Općinskom vijeću.
Čapljina je u fazi preregistracije iz općine u grad. To je, smatraju, idealna prilika da se ispravi grijeh iz prošlosti, ali nažalost dosad nije.
– Vjerovali smo da će se promjenom statuta na koju je Čapljina primorana zbog preregistracije, riješiti i ovaj problem. Na ovo godinama upozoravamo. Postoji mnogo datuma oko kojih bismo se mogli dogovoriti, rekao je Šator.
Općinsko vijeće u kojem 25 godina dominira HDZ, nakon odluke Ustavnog suda, slično vlasti u RS-u i problemu 9. januara, izmjenilo je član i navelo kako o grbu, zastavi i danu općine odlučuje Općinsko vijeće, čime se u suštini ništa nije promijenilo, pa se Dan općine nastavio slaviti na praznik Svetog Franje, piše “Slobodna Bosna“.
– U vrijeme dok sam bio predsjednik Općinskog vijeća, nisam želio zakazivati svečane sjednice na taj dan. Organizovali su ih vijećnici Hrvati mimo moje saglasnosti, a moj tadašnji zamjenik mi je dostavljao pozivnice za iste koje je on potpisivao. Jednako su se ponašali i u vrijeme kada je na čeli OV bio Inel Šejtanić, prisjetio se bivši predsjednik OV Ajman Šoše.
Naši sagovornici ističu da je osim ovog problema, loša poruka Bošnjacima Čapljine i nedavna odluka Načelnika Smiljana Vidića o zabrani održavanja Bajramskog koncerta u Čapljini.
Prošlogodišnja sjednica povodom neustavnog praznika započela je intoniranjem himne Republike Hrvatske.