Poželjno je da konzumirate
Perad i masne vrste ribe. Pomenuti izvori proteina pomažu vam na više načina, a ne samo da održite vitku liniju. Istraživanja pokazuju da žene u menopauzi brže i lakše mršaju kada većina proteina dolazi iz ovih izvora. Masne vrste ribe (losos, skuša, sardine i druge) mogu pomoći u sprječavanju nastanka promjena raspoloženja, srčanih oboljenja i raka.
Krstašice. Brokula, kupus, prokelj, kineski kupus i karfiol mogu se boriti protiv viška estrogena te smanjiti rizik od razvoja raka dojke. Višak estrogena često se pojavljuje kod žena u perimenopauzi, a koje su gojazne.
Vitamini B grupe. Nedostatak vitamina B u organizmu može doprinijeti razvoju depresije. Najbolji izvori vitamina B su integralne žitarice i nemasna govedina.
Šparoge, dinja, potočarka. Ove namirnice pomažu u suzbijanju jednog od najiritantnijih simptoma srednjih godina: nadimanja.
Izbjegavajte
Šećer. Smeđi šećer, bijeli šećer ili visoko-fruktozni kukuruzni sirup: zovite ga kako god želite, ali istraživanja pokazuju da on remeti hormonsku ravnotežu. Upravo zbog toga je i mudro da ograničite njegov unos, koliko god je to moguće.
Kofeinski napici. Možete piti kafu ili čaj sa dodatkom nemasnog mlijeka ili mlijeka sa niskim sadržajem mliječne masti. Međutim, imajte na umu da kofeinski napici mogu izazvati valunge. Ukoliko se borite s njima ili sa noćnim znojenjem, pokušajte da smanjite unos takvih napitaka.
Alkohol. Kao i kofein, alkohol može da izazove valunge. Iako možete popiti čašu vina ili piva uz večeru (u tom slučaju bi bilo dobro da preskačete dezert), ako imate valunge ipak bi bilo bolje da alkohol izbjegavate.
Začinjena hrana. Ljuti sos, kao i svi drugi začini koji su ljuti (feferone, ljuta mljevena paprika i slično) mogu da izazovu valunge. Ukoliko želite da vam se to dešava u što manjem obimu, onda ih izbjegavajte, prenosi “Aura“.