Najviše ih je zabilježeno u Albaniji, Čileu, Bosni i Hercegovini, Iranu, Italiji…
Stranica EMSC-a (European Mediterranean Seismological Centre), Evropskog seizmološkog zavoda donosi detaljnu evidenciju na kojim se sve geografskim dubinama i širinama trese Zemljina kora, pa tako na njoj 24 sata dnevno možete gledati u kojem se kutku naše planete dogodio nekakav potres, prenosi “Radiosarajevo“.
Podsjetimo, zemljotres koji je u 10.19 sati potresao Bosnu i Hercegovinu, bio je s epicentrom na 11 kilometara jugozapadno od Nevesinja. Snaga zemljotresa je bila 5,2 stepeni po Rihterovoj skali.
Iza toga u 10.40 sati BiH je pogodio još jedan zemljotres. Bio je jačine 3.3 po Rihteru, s epicentrom 14 kilometara od Nevesinja.
Treći zemljotres zabilježen je u 11.08 sati, osam kilometara od Blagaja. Bio je za nijansu, srećom, slabiji i iznosio je 3 po Rihteru.
Četvrti je bio jačine 3,4 stepena po Rihteru, a osjetio se i u Sarajevu, Trebinju, Mostaru, Neumu, Stocu… Zabilježen je u 12.58 sati.
Zemljotresi su u Albaniji odnijeli više od 20 života, a oko 600 osoba je povrijeđeno. Mnogi objekti su u potpunosti porušeni.
Map of felt reports received so far following the #earthquake M5.4 in Bosnia and Herzegovina 40 min ago pic.twitter.com/Powf0exjuN
— EMSC (@LastQuake) November 26, 2019