Iz Ljekarske komore Kantona Sarajevo apelirali su na ljekare da pri davanju izjava za medije ili pri javnim obraćanjima u medijima ne daju neprovjerene informacije ili netačne lične konstatacije.
Uzor mladim ljekarima
Ljekari se, kako su naveli u saopćenju, moraju prema svojim kolegama odnositi s uvažavanjem i poštovanjem, kako i nalaže Kodeks medicinske etike i deontologije.
– Časna profesija ljekara ne zaslužuje javna blaćenja svojih kolega i iznošenje negativnih, neprovjerenih i lično obojenih stavova. To se pogotovo ne očekuje od uvaženih profesora, koji trebaju biti uzor mladim ljekarima. Stoga je za Ljekarsku komoru KS veliko i neprijatno iznenađenje izjava prof. dr. Zehre Dizdarević da prof. dr. Sebija Izetbegović “ne pripada akademskoj zajednici”. Takvi, činjenično neistiniti, lični stavovi ne dolikuju uvaženoj profesorici – naveli su iz Ljekarske komore KS.
Kako je saopćeno, zdravstvo sada ne treba medijsko polemiziranje i osuđivanje, a sada je u zdravstvu vrijeme akcije, dobre koordinacije, hrabrosti, vrijeme međusobnog uvažavanja, razumijevanja i podrške, sve s ciljem što boljeg savladavanja pandemije koronavirusa.
Dostojanstveno i korektno ponašanje
– Iako prof. dr. Dizdarević zakonski ne može obavljati praktični rad sa pacijentima s obzirom na to da je prešla starosnu granicu od 75 godina, može se na druge načine uključiti u što efikasnije prevladavanje pandemije koronavirusa. Još jednom podsjećamo ljekare na dostojanstveno i korektno ponašanje koje nalaže etika struke, a što je, na kraju, naša dužnost i obaveza u svakodnevnom radu, pogotovo u javnim obraćanjima – saopćili su iz Ljekarske komore KS.
Istaknuli su kako Ljekarska komora KS ukazuje i na činjenicu da mediji imaju odgovornost za utjecaj na stabilnost zdravstva i mentalno zdravlje građana.