Taj prijedlog podrazumijeva, između ostalog, zabranu upotrebe sredstava za troškove reprezentacije u institucijama BiH do kraja 2020. godine.
– Ukida se pravo na regres za godišnji odmor u institucijama BiH tokom 2020. godine i zabranjuje se isplata takvog regresa u institucijama BiH do kraja 2020. godine – navodi se u Arnautovom prijedlogu.
Njime se također predviđa ukidanje isplate jubilarne nagrade u institucijama BiH tokom 2020. godine, kao i pravo na naknade za obrazovanje i stručno usavršavanje.
Član 7. Prijedloga se odnosi na ograničenje naknada za izabrane i imenovane zvaničnike i savjetnike, te se predviđa zabrana isplata stimulacija, toplog obroka, naknade za prekovremeni rad, rad u neradne dane, noćni rad i rad u dane državnih praznika, naknada za odvojeni život, dnevnice za službena putovanja, prijevoz na posao i sa posla, te otpremine za odlazak u penziju.
Zabranjuje se i upotreba sredstava tekuće rezerve u 2020. godini, a službena vozila bi mogli koristiti samo vozači, policijski službenici i profesionalna vojna lica. Predviđeno je da se političkim strankama isplati maksimalno 50 posto iznosa novca kojeg je svaka stranka dobila tokom 2019. godine, navodi “Faktor“.
Tokom rasprave o hitnom postupku, predlagač Damir Arnaut je objasnio da se ovim zakonom uvode „najradikalnije mjere štednje od Dejtona do danas“.
– Ovaj prijedlog je dostavljen još 30. marta u proceduru, u trenutku kada privrednici još uvijek nisu počeli osjećati negativne posljedice. To nam ostavlja sumnju da je ovaj zakon u proceduru upućen u pravom trenutku – izjavio je Arnaut.
Optužio je rukovodstvo Zastupničkog doma da nije adekvatno reagiralo, te da su funkcioneri u BiH i pored nedovoljnog rada koristili reprezentaciju, službene telefone, službene automobile i ostale benefite koje je, kako je kazao, platila ionako posrnula privreda.
– Restoran Parlamentarne skupštine BiH je u ovom trenutku otvoren, radi, a nema ni baštu ni terasu, a to je sramota – dodao je Arnaut govoreći o privilegijama državnih funkcionera u odnosu na realni sektor.
Zastupnici su odlučili da se ovaj prijedlog neće razmatrati po hitnoj proceduri, s obzirom da je 22 zastupnika glasalo za taj prijedlog, 11 protiv, a suzdržan jedan, te nije postojala entitetska većina iz entiteta RS.