Kultura

Svečano uručene nagrade „Nijaz Slipičević“

Nagrade „Nijaz Slipičević“, petu godinu zaredom, svečano su uručene dobitnicima. Ceremonija je održana u mostarskom Centru za kulturu u nedjelju, 20.09.2020. godine, na dan kada je rođen Nijaz Slipičević. Ove godine, dodjela je održana bez publike, ali su građani pratili živi prijenos ceremonije preko Facebook live stream-a.

Nagrad Nijaz Slipičević / PR - Haber.ba

Mladi su stub Mostara, na njima treba graditi!

Nagrada ”Nijaz Slipičević” je oformljena kako bi Fondacija Slipičević pomogla razvoj talenata koje tek treba vrednovati, a koji u teškom vremenu za Mostar, ne dobivaju zaslužena priznanja i podršku.
“Nagrada nosi ime Nijaz Slipičević. Po mom ocu koji bi danas imao 80 godina da je živ. Mi nastavljamo njegov rad gdje je stao. Pratimo rad mladih. On je uvijek govorio: ‘mladi su stub Mostara, na njima treba graditi’. Ja sam to nastavio nositi kao zastavu.”, poručio je direktor Fondacije Hari Slipičević.

Nagrade Nijaz Slipičević / PR -Haber.ba

Projekt nastao iz djetetove ljubavi prema ocu

Prvu nagradu ”Nijaz Slipičević” osvojila je mlada studentica FIT-a, Emina Kapetanović za izvrsne rezultate u polju informatičkih nauka, pobjedu na FIT Coding Challengeu i osmišljanje aplikacije koja pomaže osobama koje su doživjele moždani udar. Emina je naglasila kako njen rad proističe iz vlastitog iskustva i puno ljubavi. Nakon što je njen otac pretrpio moždani udar, osmislila je aplikaciju koja osobama koje su doživjele istu situaciju pomaže pri rehabilitaciji i socijalizaciji.

“Ono što ja i Fondacija imamo zajedničko je što je sve ovo nastalo iz djetetove ljubavi prema ocu. ‘Modus’ je moj projekt iz ljubavi, trenutno na njemu radim s medicinskim timom i radujem se svakom danu tog rada.” Istakla je dobitnica prve nagrade „Nijaz Slipičević“, studentica FIT-a, Emina Kapetanović.

Nagrad eNijaz Slipicevic / PR -Haber.ba

Poticaj mladim ljudima bez podrške

Drugu nagradu „Nijaz Slipičević“ osvojila je mostarska karatašica Rijalda Džiho za svjetsku bronzu i evropsko srebro, istaknute rezultate u borilačkim sportovima i pronošenje sportske slave Mostara u svijetu.
“Hvala Fondaciji koja se osim humanitarnog rada bavi podrškom mladih ljudi. Na žalost, podrška vlasti je izostala, nedovoljno nas svi podržavaju, kako u sportu, tako u nauci i kulturi. Hvala puno Fondaciji što već petu godinu radi ono što bi drugi trebali da rade.”, poručila je dobitnica druge nagrade, mostarska karatašica, Rijalda Džiho.

Mostarske kiše – iznjedrile generacije talenata
Treću nagradu „Nijaz Slipičević“ osvojio je čuveni muzički kolektiv Mostarske kiše za kontinuiran rad sa mladima, odgajanje generacija muzičkih talenata i promociju muzičke kulture u Mostaru.

Voditeljica Umjetničkog društva Mostarske kiše, Amra Dugalić prilikom preuzimanja nagrade je izjavila: “Hvala vam puno na priznanju. Iznjedrili smo sigurno mnogo kvalitetnih mladih ljudi. Velika mi je čast što je naš rad prepoznat.”

Nagrada Nijaz Slipičević / PR – Haber.ba

Dodijeljena plaketa Nijaz Slipičević
Fondacija Slipičević je dodijelila i plaketu Nijaz Slipičević kao posebnu počast onima koji su zadužili Mostar svojim ostvarenim rezultatima. Dobitnik plakete Nijaz Slipičević za 2020. bio je legenda skokova sa Starog Mosta Lorens Listo, za popularizaciju tradicije skokova sa Starog Mosta među mladima i očuvanje mostarske „laste“ kao brenda i stila koji simbolizira grad.

O Nijazu Slipičeviću i Fondaciji Slipičević
Nijaz Slipičević bio je istaknuti kulturni i društveno-politički radnik Mostara. Prije rata je obavljao dužnost direktora Đačkog doma „Dule Mučibabić“. Poslije rata, bio je načelnik opštine Stari Grad, a potom ministar obrazovanja, nauke kulture i sporta Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona. Zapamćen je njegov veliki rad na vraćanju kulture u porušeni grad, u najtežem vremenu mostarskog poraća. Nijaz Slipičević je bio humanista i patriot. Dijete mostarske mahale Carina.

Fondaciju Slipičević je 2015. godine, osnovao Hari Slipičević u znak sjećanja na svoga oca Nijaza. Vizija Fondacije je jednaka onoj koju je imao Nijaz Slipičević – humanizmom, tolerancijom, dostojanstvom i pravdom stvarati bolje uslove za život onima kojima je to potrebno, sa željom da svoje vrijeme i znanje usmjerimo u bolju budućnost.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh