Od 216 pacijenata zaraženih koronavirusom, koji su u datom vremenu zbog teških ili vrlo teških simptoma morali na liječenje u Sveučilišnu bolnicu Marqués de Valdecilla u Santanderu u Španjolskoj, medicinari su istraživali 197 pacijenata koji prethodno nisu uzimali preparate s vitaminom D.
U zaključku istraživanja, objavljenom na Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, naveli su da su manjak vitamina D utvrdili kod 82,2 posto pacijenata, što je bilo u tom trenutku skoro dvostruko od prosječnog manjka tog vitamina uočenog u to vrijeme u Španjolskoj.
Razlog zašto su krenuli u to istraživanje, naveli su, bila je uloga vitamina D, odnosno njegovog manjka, u osjetljivosti na covid-19, oko čega se diljem svijeta debata vodi skoro od prvih tjedana pandemije.
Istraživači iz Santandera su uočili i to da su oboljeli od covida-19, koji su usto imali manjak vitamina D, istodobno češće imali i probleme s povišenim tlakom i kardiovaskularnim bolestima.
Zašto vitamin D ima ovakav utjecaj na određene sustave u organizmu, odnosno koji točno mehanizmi prisutnosti ili manjka vitamina D dovode do određenog zdravstvenog statusa, još nisu baš sasvim jasni. Brojna su, međutim, istraživanja pokazala da ovaj vitamin vjerojatno doista pozitivno utječe na imunološki sustav,piše N1
U istraživanju se navodi da su kod oboljelih od covida bili razmjerno povišeni upalni markeri u odnosu na oboljele od iste bolesti koji su imali normalne razine vitamina D, te da su u prosjeku dulje morali ostati na liječenju u bolnici.
Istraživanje u zaključku posebno ističe da nije dokazana povezanost razina vitamina D i ozbiljnosti bolesti, posljedično stope umiranja pacijenata, nego se ostalo na izrazitoj statističkoj povezanosti manjka vitamina D kod hospitaliziranih i duljine njihovog liječenja.