To je utvrđeno istraživanjem na kome rade istraživači Laboratorije za radiobiologiju i molekularnu genetiku tog instituta, a kako Pajović dodaje genetski markeri jasno ukazuju na mogući tok razvoja oboljenja, što omogućava preventivno djelovanje.
Njihovim istraživanjem, ističe ona, doprinosimo novim saznanjima – koji su genetički parametri kod oboljelih povezani sa težom kliničkom slikom i tako definišemo koje su osobe podložnije da razviju komplikacije.
“Naravno neophodno je u analizu uključiti i sve dosad poznate faktore rizika za komplikacije uslijed kovida, da bi procjena rizika bila što preciznija”, rekla je ona i dodala da rezultati takvih istraživanja mogu da pomognu u proceni primene postojećih lijekova u borbi protiv korona virusa.
“Rezultati ovakvih istraživanja mogu značajno da pomognu i u procjeni primjene postojećih lijekova u borbi protiv kovida 19, a izuzetno je važno da Srbija ima svoje mjesto u stvaranju novih saznanja u ovoj oblasti”, dodaje dr Pajović.
Kako je rekla, Srbija nema podatke o detaljnoj genetičkoj strukturi svoje populacije i zato ne mogu da se iskoriste već postojeće baze podataka.
Naučno-istraživački rad na tom projektu trajaće 18 mjeseci, a osim na njemu, istraživači Vinče rade i na testiranju lijekova protiv kovida-19 koji su već u upotrebi, prenosi “Nedeljnik“.