Ovo je izjavio u intervjuu sa Peterom Diamandisom, osnivačem neprofitne organizacije XPrize posvećene tehnološkom razvoju. Tom prilikom je govorio i o putovanju na Mars.
“To je vrlo neugodno i dugo putovanje. Možda se ne vratite živi. Trenutno ne želimo da na tu planetu putuje bilo ko, već samo oni koji to istinski žele”, rekao je.
Osvrnuo se i na ono što je do sada ostvario u pokušaju da istraži druge planete. Kompaniju SpaceX je osnovao da bi omogućio prijevoz ljudi od Zemlje do Marsa. Ova kompanija trenutno testira vozilo nazvano Starship za koje se Musk nada da će njime biti moguće posjetiti Mars. Očekuje da će omogućiti teško putovanje, ali na kojem niko neće stradati. prenosi “Klix“.
Musk je i ranije upozoravao na opasnosti od ove vrste putovanja. Na online konferenciji iz augusta prošle godine je kazao da “postoji velika mogućnost da će neko stradati” na početku samog putovanja.
Za podsjetiti je da su se prilikom istraživanja i pokušaja ovladavanja svemirom dešavale nesreće sa smrtnim ishodima. Tokom testiranja NASA-inog programa Apollo stradala su tri astronauta u požaru, dok je 14 astronauta poginulo u letjelicama Space Shuttle Columbia i Space Shuttle Challenger.
Musk, koji je i čelnik kompanije Tesla, je istakao da se nada da će se nekada živjeti na Marsu, ali nije najavio da će biti dio pokušaja naseljavanja ove planete.
Mišljenja je da će biti teško formirati posadu za prvu misiju za Mars. To je uporedio sa formiranjem prve ekspedicije za posjetu Antarktiku u 19. stoljeću. Tada je britanski istraživač Ernest Shackleton objavio javni poziv da se zainteresovani prijave za ekspediciju.
“Traže se muškarci zbog težine putovanja, izrazite hladnoće, mjesecima dugog mraka, stalnih opasnosti, neizvjesnog povratka, te časti i priznanja u slučaju uspjeha”, navedeno je u pozivu na koji je Shackleton navodno dobio 500 odgovora. Međutim, pojedini historičari smatraju upitnim ovaj poziv.
Cilj kompanije SpaceX – posjeta i naseljavanje Marsa sadrži brojna tehnološka, politička i etička pitanja. Među najvećim preprekama mogu biti finansije, a i vjerovatno će trebati dugo vremena da se razvija tehnologija kojom će se to omogućiti.
Uslovi na Marsu su izuzetno nepovoljni za čovjeka, a NASA decenijama istražuje da li ipak postoji mogućnost za život na ovoj planeti. U međuvremenu Musk ulaže velike napore da ostvari spomenuti cilj jer vjeruje da će njegovo ostvarenje značiti dugoročni opstanak čovječanstva.
Predložio je da prvi rok za slanje prve posade na Mars bude do 2026. godine. Među onima je koji smatraju da čovječanstvo treba imati rezervnu planetu za život ako Zemlja postane neuslovna za život zbog prirodnih katastrofa, prenosi CNN.