Postoji barem sto različitih bakterija i virusa koje muha može preneti tvrdi Thomas J. Daniels, naučnik i direktor ekološke laboratorija na Univerzitetu Fordham u New Yorku. Kako prenosi The Healthy, kada muva pokupi bakterije, može ih prenijeti svuda oko sebe. Jedno od mjesta je vaša hrana, čak i ako je na njoj bila svega nekoliko sekundi.
“Postoji rizik od zaraze i bolesti bez obzira na to što je količina bakterija koja se stigne prenijeti u tom kratkom vremenu mala”, tvrdi Daniels.
Tjelesna tekućina koju ispušta po hrani puna je bakterija koje se duže zadržavaju u muhi, nego po njenom tijelu, što znači da je veća šansa da se zarazite. Uz ove savjete riješite se napornih insekata: Neke od bolesti koje muhe mogu preneti su zaista opasne. Escherichia coli, salmonela, hepatitis A i rotavirus, kaže specijalist za infektivne bolesti Brent W. Laartz. Još jedna bolest je Shigella (šigeloza) – uzrokuje proliv, visoku temperaturu i nepodnošljive bolove u stomaku,prenosi Informer.
Ne morate odmah paničiti i bacati hranu na koju je sletjela muha. Najviše prenose zarazu ako su bile na sirovom mesu ili prljavim površinama, kaže dr. Laartz, i savjetuje da održavate kuhinju čistom jer su tako manje šanse da se zarazite. Takođe, samo jedna muha na hrani neće vas zaraziti, veća je briga ako jedete negdje napolju i svako malo na hranu sleti neka nova.