Vijest je objavio Wall Street Journal, a kao izvor navode anonimne vladine dužnosnike.
Američki dužnosnici kažu da se ovo događa sve češće te da je to samo jedan u nizu takvih događaja. Američki diplomati i špijuni sve su češće izloženi napadima “nepoznatih napadača” uz pomoć tehnologije koja, kako pretpostavljaju znanstvenici i dužnosnici, koristi neku vrstu “usmjerene energije”.
U posljednjih 60 do 90 dana bilo je više prijavljenih napada, kako na tlu Sjedinjenih Država tako i u inozemstvu”, rekao je James Giordano, profesor neurologije na Sveučilištu Georgetown, koji savjetuje vladu SAD-a po pitanju ovih napada.
Napadi, čije posljedice mogu biti vrtoglavica, gubitak pamćenja, ali i drugi zdravstveni problemi, izazvali su frustraciju kod američke vlade zbog opadanja morala službenika na terenu, a posebno u State Departmentu i CIA-i, čiji su zaposlenici pogođeni napadima.
Administracija Joea Bidena stavila je na vrh liste prioriteta potragu za izvorom napada, navodi izvor WSJ.
Glasnogovornici State Departmenta i CIA-e izjavili su da su slučajevi zabrinjavajući. Međutim, odbili su komentirati slučaj u Srbiji i ostale napade.
“Svaku od prijava napada tretiramo ekstremno ozbiljno i brinemo se da napadnuti službenici dobiju svu neophodnu njegu i podršku”, rekao je glasnogovornik State Departmenta.
Glasnogovornik CIA-e je izjavio da agencija čini sve što je u njenoj moći kako bi zaštitila svoje osoblje.
Da su u pitanju ozbiljni napadi koji zadaju probleme CIA-i, govori i podatak da je ova agencija morala nedavno povući šefa odsjeka iz Beča, gdje se odigrao velik broj napada.
Čak je i potpredsjednica SAD-a Kamala Harris privremeno odgodila put u Vijetnam, nakon što je njen kabinet obavijestio State Department o potencijalnim incidentnim zdravstvenim anomalijama”, što je formalni naziv američke vlasti za havanski sindrom.
Pet godina istražitelji se trude objasniti neobična iskustva o kojima su izvještavali američki diplomati i drugi vladini dužnosnici na Kubi, u Rusiji, Kini i drugdje.
Žrtve havanskoga sindroma opisuju iznenadnu vrtoglavicu, glavobolju i pritisak u glavi, ponekad popraćen izrazitim šumom u ušima.
Neki kažu da su simptomima pobjegli tako što su se premjestili u drugu prostoriju te se vratili na početnu poziciju. Broj slučajeva na svjetskoj razini raste. New York Times piše o više od 130 slučajeva diljem svijeta u proteklih pet godina.
Prema podacima kojima raspolaže američka administracija, do sada je havanskim sindromom pogođeno oko 200 vladinih službenika.
Nadležni smatraju da nije u pitanju konačna brojka napadnutih jer kod nekih nije moguće utvrditi je li u pitanju havanski sindrom ili nešto drugo, prenosi index.