Mujanović je angažovan na poziciji asistenta ljekara-istraživača na Odjelu za dijagnostičku i interventnu neuroradiologiju i Odjelu za neurologiju Univerzitetskog kliničkog centra Inselspital u Bernu, gdje se paralelno bavi kliničkim i naučno-istraživačkim radom.
– Interventna neuroradiologija ili invazivna neurologija se bave, najprostije rečeno, oboljenjima krvnih sudova na mozgu. Bogatstvo ovih grana je mogućnost izbora, gdje ljekar može odabrati minimalno-invazivnu hiruršku, konzervativnu, ili kombinaciju obje ove tehnike u radu sa pacijentom. Najčešća oboljenja kojima se bavimo su moždani udari, stenoze suženja, aneurizme proširenja, rupture, pucanja krvnih sudova mozga, arterio-venske malformacije i slično – izjavio je dr. Mujanović za Fenu.
Potreba za ovim ljekarima je velika, s obzirom na sve veću učestalost ovih oboljenja. Međutim, kada je u pitanju razvoj najnovijih tehnologija koje se primjenjuju u kombinaciji sa tehnikama liječenja, onda je to veoma mali broj subspecijalista. Trenutno je to šest ljekara u Evropi, tri u Sjedinjenim Američkim Državama i dva u Japanu.
Dr. Mujanović je krajem studija odlučio da je ova uska oblast kojoj će posvetiti svoju pažnju.
– S obzirom na to da se mali broj ljekara u Evuropi bavi ovime, kontaktirao sam ih. Jedan od odgovora koji je stigao je bila i ponuda za posao, te sam tako došao ovdje. Geografska destinacija je bila sekundarna, te je primarni naglasak uvijek bio na samoj oblasti interesovanja – izjavio je Mujanović.
Nije odbacio mogućnost povratka u zemlju gdje je započelo njegovo obrazovanje.
– Bosna i Hercegovina posjeduje zdravstveni kadar sa mnogo potencijala i prilike za razvojem. Ukoliko se savladaju administrativne barijere zdravstvenog sistema, ne vidim razloga zašto Bosna i Hercegovina ne bi bila jedan od pionira ove oblasti u Evropi – izjavio je Mujanović.
Mladim ljudima koji još uvijek traže svoju priliku mladi ljekar iz Tuzle sa trenutnom adresom u Bernu poručuje da “prilike postoje, potrebno je samo ažurno se informisanje o njima”.
– Rad i angažman u neformalnom sektoru i informalnom obrazovanju omogućava pristup velikom protoku informacija, što smatram da je bitno za sve mlade, ne samo one koji su u potrazi za prilikama. Formalno i informalno obrazovanje su komplementarne grane, gdje koristimo saznanja iz informalnog kao smjernicu i vodilju za formalno – izjavio je Mujanović, prenosi mahalla.