Kampanja koja želi okončati sve eksperimente na miševima, štakorima i drugim životinjama prikupila je dovoljno potpisa za organizovanje glasanja prema švicarskom sistemu direktne demokratije, nailazeći na snažno protivljenje ogromnog farmaceutskog sektora u zemlji.
Industrija, koja uključuje farmaceutske gigante Roche i Novartis, kaže da su takva istraživanja potrebna za razvoj novih lijekova.
Pobornici zabrane testiranja na životinjama, za koje vladini podaci pokazuju da je uzrokovalo uginuće više od 500.000 životinja u švicarskim laboratorijima samo u 2020. godini, kažu da je praksa etički pogrešna i nepotrebna.
Najnovija anketa javnog mnijenja pokazala je da se 68 posto ispitanika protivilo predloženoj zabrani, sugerišući da je malo vjerovatno da će biti odobrena.
No, zato će vjerovatno proći prijedlog o daljnjem ograničavanju reklamiranja duhana, budući da je 63 posto ispitanika za tu mjeru. Kampanja protiv duhana, kojoj je potrebna podrška većine kantona i birača da bi prošla, želi proširiti trenutne granice oglašavanja na reklame gdje god ih mladi mogu vidjeti. To bi uključivalo zabranu reklamiranja u novinama, kinima, internetu, na sportskim i drugim događajima i na jumbo plakatima.
U nedjelju se u Švicarskoj također odlučuje o vladinom prijedlogu za ukidanje poreza od 1 posto na vlasnički kapital kompanije, mjera za koju se kaže da bi smanjila troškove ulaganja i podržala ekonomski rast.Protivnici kažu da bi ukidanje poreza, kojim se prikuplja oko 250 miliona švicarskih franaka (270 miliona dolara) godišnje, koristilo uglavnom velikim kompanijama, a pojedinačni porezni obveznici bi trebali nadoknaditi manjak.
Financijska podrškaa švicarskim medijima posljednje je pitanje koje će birači razmatrati u nedjelju, a vlada želi spriječiti zatvaranje više lokalnih novina i radijskih stanica dodjeljivanjem paketa pomoći od 151 milion franaka. prneosi “N1“.