KAKO BI stekli bolju predstavu o tome šta su najraniji dinosaurusi zapravo jeli, paleobiolozi sa Univerziteta u Bristolu u Engleskoj su za potrebe svoje studije uz pomoć CT skenera pregledali zube pripadnika nekoliko različitih rodova. Već nakon prvih snimaka postalo je jasno da je postojala velika raznolikost u tipovima.
Autor studije Antnoio Majoral objašnjava da je raznolikost dokaz da su ove izumrle životinje razvijale različite navike u ishrani i da su se specijalizovale za širok spektar hrane. Stoga su on i njegove kolege riješile da odu korak dalje i uporede oblik i funkcionalnost njihovih zuba sa onim kod živih gmizavaca, kao što su gušteri, zmije i krokodili.
Njihovi rezultati upućuju na to da su najraniji dinosaurusi za koje se mislilo da su biljojedi u stvari bili svaštojedi i da su preci biljojeda dugog vrata jeli meso. Ova sposobnost da imaju raznoliku ishranu u ranoj fazi njihove evolucije u stvari nudi objašnjenje za njihov uspjeh.
“Naše istraživanje potvrđuje da dvije od tri glavne loze biljojeda, to u početku zapravo i nisu bili. Sauropodomorfi, rani rođaci diplodokusa i drugih džinova sa dugačkim vratovima, prešli su iz mesoždera u biljojede tokom trijasa. A najraniji ornitiši, iz kojih su se mnogo kasnije razvili dinosaurusi poput triceratopsa, su prvobitno bili svaštojedi.”, rekao je Majoral, piše Nationalgeographic.