Samo 40 odsto ispitanika iz 28 zemalja širom svijeta složilo se s izjavom „moja porodica i ja bolje ćemo živjeti za pet godina”, pokazalo je istraživanje Edelman Trusta. Prije godinu dana poboljšanje je očekivala polovina ispitanih.
U SAD-u, Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Japanu pesimizam je dosegnuo najviši nivo unazad dvije decenije kada je zaklada počela sprovoditi istraživanje.
Takav stav odražava duboku neizvjesnost u globalnoj ekonomiji kako se rat u Ukrajini nastavlja, a središnje banke povećavaju svoje kamatne stope kako bi ukrotile inflaciju. Svjetska banka je u utorak upozorila da bi 2023. mogla biti kobna za globalnu ekonomiju koja bi mogla ući u recesiju.
Najpesimističnije zemlje
U grupi vodećih ekonomija najmanji je udio ‘optimista’ zabilježen u Japanu, samo devet odsto. Slijede Njemačka i Velika Britanija, s 15 odnosno 23 odsto ispitanika, te SAD gdje poboljšanje očekuje 36 odsto ispitanika.
Zemlje s visokim stopama rasta bilježile su puno bolje rezultate, iako nešto slabije nego prošle godine, uz izuzetak Kine u kojoj je udio ‘optimista’ porastao za jedan odstotni bod, na 65 odsto, uprkos privredim poremećajima povezanim sa strogim covid mjerama.
Peking je u međuvremenu znatno ublažio mjere suzbijanja zaraze covidom.
Rezultati su ponovo pokazali i duboku podjelu društva pod uticajem pandemije i inflacije. Tako domaćinstva s višim prihodima još imaju povjerenja u institucije poput vlade, kompanija, medija i nevladinih organizacija, za razliku od onih s niskim primanjima.
Tako je u SAD-u Edelmanov indeks pokazao prosječan nivo povjerenja u ključne institucije među ispitanicima s visokim primanjima od 63 odsto. U skupini s niskim primanjima povjerenje u institucije iskazalo je njih samo 40 odsto.
Slična odstupanja prisutna su i među ispitanicima iz Saudijske Arabije, Kine, Japana i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Klasna podjela
Istraživanje je zapravo ponovno pokazalo ogromnu klasnu podjelu – rekao je Richar Edelman, vlasnik zaklade.
U pandemiji podjeli smo svjedočili zbog različitih ishoda po pitanju zdravlja, a sada je vidimo po pitanju utjecaja inflacije – dodao je.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) naglasila je da je pandemija uzimala veći danak siromašnima, a i poskupljenje osnovnih namirnica najteže pogađa ljude s niskim primanjima.
U Argentini, SAD-u, Južnoafričkoj Republici, Španjolskoj, Švedskoj i Kolumbiji rezultati ankete signaliziraju polarizaciju, budući da se veliki broj ispitanika složio s izjavom „vidim duboke podjele i mislim da ih nikada nećemo prevladati”.
Ispitanici su pokazali nešto više povjerenja u kompanije, što Edelman pripisuje programima očuvanja radnih mjesta u pandemiji, povlačenju iz Rusije zbog njezine invazije na Ukrajinu i pojačanom angažmanu na ravnopravnosti manjinskih društvenih skupina, navodi Reuters.
U istraživanju je od 1. do 28. novembra učstvovalo više od 32.000 ispitanika. prenosi hayat