Stoltenberg je u Seulu u prvoj stanici svog putovanja po Aziji, koje će također obuhvatiti Japan, kao dio napora za jačanje veza sa demokratskim saveznicima u regionu suočenim sa sukobom u Ukrajini i rastućom konkurencijom iz Kine, pieš Fena.
On se u nedjelju sastao s najvišim južnokorejskim zvaničnicima, a u ponedjeljak je pozvao Seul da učini više da pomogne Kijevu, rekavši da postoji “hitna potreba za još municije”.
On je dao kao primjer zemlje poput Njemačke i Norveške koje su imale “dugogodišnju politiku da ne izvoze oružje u zemlje u sukobu” koju su revidirali nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin napao Ukrajinu u februaru prošle godine.
– Ako vjerujemo u slobodu, demokratiju, ako ne želimo da pobijede autokratija i tiranija, onda im je potrebno oružje – rekao je on, govoreći na Čej institutu u Seulu.
Južna Koreja je sve važniji globalni izvoznik oružja i nedavno je potpisala ugovore o prodaji stotina tenkova evropskim zemljama, uključujući Poljsku članicu NATO-a.
Međutim, južnokorejski zakon zabranjuje izvoz oružja u zemlje u aktivnom sukobu, za šta Seul kaže da otežava direktno dostavljanje oružja Kijevu, iako je pružio nesmrtonosnu i humanitarnu pomoć.
Južna Koreja je prošle godine otvorila svoju prvu diplomatsku misiju pri NATO-u.