Ovaj datum prvi put je obilježen 2006. godine, kao podsjetnik globalnoj zajednici da mine, municija i neeksplodirana ubojna sredstva i dalje povređuju i ubijaju hiljade ljudi širom svijeta, uključujući i djecu, prenosi BHRT.
O ovoj temi u emisiji “Jutro za sve” govorili su šef odsjeka za deminiranje Federalne uprave civilne zaštite FUCZ Muamer Halilović i deminer Sanel Bekan.
Sumnjiva opasna površina na mine u Bosni i Hercegovini rasprostire se na 859,35 metara kvadratnih. Najugroženije opštine su Doboj, Teslić, Maglaj, Usora, Zavodovići, Gornji Vakuf, Sanski Most, Velika Kladuša, Travnik, Ilijaš i Konjic.
Željko Volaš iz Organizacije amputiraca Republike Srpske (UDAS)
Od zaostalih mina u Bosni i Hercegovini, u poslijeratnom periodu, stradalo je 1.780 lica, od kojih je 623 poginulo. Prilikom obavljanja poslova humanitarnog deminiranja u BiH stradala su 134 deminera, od kojih 53 smrtno.
Do sada je pronađeno 80.000 mina i 65.000 eksplozivnih sredstava zaostalih nakon rata.
Centar za uklanjanje mina u Bosni i Hercegovini (BHMAC) u saradnji sa Komisijom za deminiranje u BiH, danas će pokaznom vježbom u Vojkovićima obilježiti Međunarodni dan podizanja svijesti o opasnostima od mina.
Pokazna vježba na lokalitetu u Vojkovićima, gdje se sprovodi projekat deminiranja, biće realizovana uz podršku Oružanih snaga BiH i opštine Istočna Ilidža, piše BHRT.