Ruski predsjednik je na forumu rekao da će se oni koristiti samo ako je ugrožena teritorija ili država Rusije.
Američka vlada kaže da nema naznaka da Kremlj planira upotrijebiti nuklearno oružje za napad na Ukrajinu.
“Ne vidimo nikakve naznake da se Rusija sprema da koristi nuklearno oružje”, rekao je američki državni sekretar Antony Blinken nakon Putinovih komentara.
Bjelorusija je ključni ruski saveznik i poslužila je kao lansirna platforma za Putinovu invaziju na Ukrajinu u februaru prošle godine.
Putin je rekao da će prenos taktičkih nuklearnih bojevih glava biti završen do kraja ljeta.
Odgovarajući na pitanja nakon govora na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, ruski predsjednik je rekao da se radi o “obuzdavanju” i da podsjeti svakoga ko “misli da nam nanese strateški poraz”, piše BBC.
Na pitanje moderatora foruma o mogućnosti upotrebe tog oružja, odgovorio je: “Zašto bismo prijetili cijelom svijetu? Već sam rekao da je moguća upotreba ekstremnih mjera u slučaju opasnosti za rusku državnost.”
Taktičko nuklearno oružje su male nuklearne bojeve glave i sistemi za isporuku namijenjeni za upotrebu na bojnom polju ili za ograničeni udar. Oni su dizajnirani da unište neprijateljske ciljeve u određenom području bez izazivanja široko rasprostranjenih radioaktivnih padavina.
Najmanje taktičko nuklearno oružje može imati jednu kilotonu ili manje (proizvodeći ekvivalent hiljadu tona eksplozivnog TNT-a). Najveći mogu biti i do 100 kilotona. Poređenja radi, atomska bomba koju su Sjedinjene Države bacile na Hirošimu 1945. imala je 15 kilotona, piše Radio Slobodna Evropa.