– Grupa G7 je ukazala na važnost bliske koordinacije u stavu ptrema Narodnoj Republici Kini i potvrdila da je jedinstvenija nego ikada – navodi se u saopćenju State Departmenta.
Blinken se sastao s predstavnicima Kanade, Francuske, Njemačke, Italije, Japana, Ujedinjenog Kraljevstva i Evropske unije na marginama konferencije u Londonu i izvijestio ih o svojim sastancima s čelnicima u Kini tokom nedavne posjete, saopćio je State Department.
Blinkenov sastanak s G7 održan je dan nakon što je američki predsjednik Joe Biden nazvao kineskog predsjednika Xi Jinpinga “diktatorom”. Kina je reagirala i Bidenovu izjavu, izrečenu tokom skupa u cilju prikupljanja finansijskih sredstava za predizbornu kampanju, nazivala apsurdnom i provokativnom.
Blinken je nedavno završio posjetu Kini s ciljem stabilizacije odnosa između SAD-a i Kine za koje Peking tvrdi da su na najnižoj tački otkako su zvanične veze uspostavljene 1979. godine.
Blinken se susreo sa Xijem tokom posjete Kini i obojica su se u ponedjeljak usuglasili da stabiliziraju odnose između SAD-a i Kine kako oni ne bi prerasli u sukob. Iako posjeta nije donijela napredak, obje strane su se usuglasile da nastave diplomatski angažman uz više posjeta američkih zvaničnika u narednim sedmicama i mjesecima.
Blinken je na svom sastanku s predstavnicima G7 također razgovarao o podršci Ukrajini u suočavanju s ruskom invazijom, navodi State Department. On se u srijedu sastao s ukrajinskim premijerom Denisom Šmihalom i razgovarao o potrebi da Ukrajina nastavi provoditi reforme za uspostavu okruženja za ulaganja, dodao je State Department, prenosi Reuters, piše FENA.