Dow Jones oslabio je 0.51 posto, na 34.288 bodova, a S&P 500 0.28 posto, na 4387 bodova. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0.06 posto, na 13.505 bodova.
Najviše je jučer pao, u prosjeku 2.4 posto, S&P 500 indeks bankarskog sektora, nakon što je agencija Standard & Poor’s smanjila kreditne rejtinge niza regionalnih banaka jer, kako je obrazložila, oštro podizanje kamatnih stopa opterećuje finansiranje i likvidnost mnogih američkih banaka.
Znatno je, gotovo 3 posto, pala i cijena dionice Nvidie, nakon što je dan prije skočila više od 8 posto. Ulagači su oprezniji prema dionici tog proizvođača čipova uoči objave kvartalnih poslovnih rezultata u srijedu.
Cijena dionice Nvidie porasla je od početka godine više od 220 posto, što se zahvaljuje euforiji u vezi razvoja umjetne inteligencije (AI). No, poslovni rezultati pokazat će ima li temelja za takav skok cijene.
Ulagači su oprezni i zbog daljnjeg rasta prinosa na američke obveznice. Jučer je prinos na 10-godišnje državne obveznice dostigao novinajviši nivo od 2007. godine.
Prinosi rastu zbog špekulacija da bi američka centralna banka mogla još jednom do kraja godine povećati kamatne stope ili ih na povišenim nivoima zadržati duže nego što se očekivalo.
Niz posljednjih podataka pokazuje da je američko tržište rada i dalje snažno, što bi moglo podržati daljnji rast potrošnje, a time i povišenu inflaciju.
Zbog toga će u fokusu ulagača u petak biti skup lidera najvećih centralnih banaka u svijetu u američkom gradiću Jackson Holeu. Komentari vodećih centralnih bankara o situaciji u privredi i kamatnim stopama mogli bi znatno utjecati na smjer tržišta.
A na evropskim su berzama cijene dionica jučer porasle. Doduše, londonski FTSE indeks porastao je 0.18 posto, na 7270 bodova, dok je frankfurtski DAX ojačao 0.66 posto, na 15.705 bodova, a pariški CAC 0.59 posto, na 7240 bodova, piše Hina.