Rana proizvodnja paprike znači i veću zaradu, ali i veće troškove. Možemo reći da je ona gospođa među povrćem i da traži najviše. Toplota, svjetlost, voda su ključni faktori. Ako se odlučimo za ranu sjetvu, moramo imati plastenike sa grijanjem i dodatnom opremom koja to može obezbijediti, piše Agroklub.
Pripremite sjeme
Proizvodnja presadnica u ovom zimskom periodu je izazov. Temperature su niske, a osvijetljenost slaba. Na nama je da osiguramo prostor sa optimalnim uslovima. Sjetva se obavlja u drugoj polovini januara i u februaru. Sjemenu paprike je potrebno oko dvije sedmice da proklija i potrebno ga je dezinfikovati. Njegova klijavost je oko 80 posto i da bi smanjili gubitke potrebno ga je pripremiti, naklijavati.
Dvije metode kako provjeriti je li sjeme ispravno
Postoje različiti načini naklijavanja, a najčešće se koristi umotavanje u vlažnu krpu ili ubrus koji se stave na tanjir i zamotaju u najlon vrećicu. Ostavi sena toplo mjesto. Potrebno paziti na vlažnost, ali se već nakon nekoliko dana pojavljuju klice i ovakve aktivirane sjemenke se siju. Zahvaljujući ovakvoj sjetvi iskoristi se svaka posuda i nema ih praznih.
Osigurajte optimalne uslove
Za ranu proizvodnju ključno je zadovoljiti četiri faktora: toplotu, osvjetljenje, vodu i biljna hraniva. Ona voli toplotu i svjetlo, žedna je i gladna.
Paprika je toploljubiva kultura. Optimalna temperatura zemljišta za klijanje je između 20 i 25ºC, a minimalna 15ºC. Kada se temperatura smanji na 13 i niže stepeni sjeme neće klijati. Optimalna temperatura za rast paprike je od 25 do 28ºC tokom dana i nekoliko stepeni niže tokom noći. Ako je temperatura niža sporo rastu. Takođe, ne vole propuh i naglo kolebanje temperature.
Zimi su dani kratki, a osvijetljenost slaba. U ovakvim uslovima mlade biljčice će se izduživati i biti sklone polijeganju. Kako bi to izbjegli potrebne su lampe za rasad koje će obezbijediti osvijetljenost tokom 12 h.
Supstrat za sjetvu treba da je dezinfikovan kako bi spriječili pojavu bolesti. Najbolji izbor je supstrat bogat organskim materijama i tada nije potrebno da obavljamo prihranu, jer hraniva ima dovoljno.
Snabdjevenost vodom treba da je dobra i da je redovno zalijevamo. Voda ne smije biti hladna.