Ustanovljeno je da čak njih 45 sadrži nenaznačene vrste aditiva, pigmenata i drugih hemikalija koje mogu da ugroze zdravlje i koje pod određenim okolnostima mogu da izazovu neke vrste raka, piše naučni žurnal Analytical Chemistry.
Hemijskom analizom je ustanovljeno da većina tih mastila sadrži aditiv polietilen glikol koji može da prouzrokuje ozbiljne bolesti bubrega, pa čak i njihov potpuni prestanak rada. U tim bojama za “ulepšavanje” kože detektovano je i toksično prozirno ulje fenoksietanol koje može da ugrozi funkcije nerava, pluća i jetre, naglasio je jedan od učesnika istraživanja profesor Džan Švierk.
Prema njegovim riječima, namjera te studije je da ukaže na potrebu jasnog obilježavanja sastojaka mastila za tetovažu koje zakon tretira kao kozmetičke preparate i ne obavezuje proizvođače na potpuno deklarisanje hemijskog sastavam,piše N1
Napominjući da je riječ o jednom od prvih temeljnih istraživanja u toj oblasti, te da čak ni Svjetska zdravstvena organizacija ne posjeduje podatke o štetnosti tih mastila, Švijerk je dodao da su, za razliku od SAD, Evropljani još prije dvije godine zabranili najčešće upotrebljavana zelena i plava mastila zbog sadržine opasnih hemikalija.
Prema podacima Pju Risrč Centra, američke institucije za socijalna i demografska pitanja, čak sto miliona Amerikanaca, najčešće starosti između 30 i 49 godina, ima bar jednu tetovažu na tijelu.
Ipak, nacija sa najviše tetoviranih žitelja je Italija, gdje približno 48 procenata građana ima mastilom islikanu kožu, istetovirane simbole ili napise.