Administracija SAD će dodijeliti 6,4 milijarde dolara južnokorejskom Samsung-u kako bi proširio proizvodnju čipova u centralnom Teksasu, saopćilo je Ministarstvo trgovine SAD. Ova inicijativa dio je širih napora da se pojača proizvodnja čipova u SAD.
Sredstva iz Zakona o čipovima i naučnoj tehnologiji iz 2022. godine podržat će dvije tvornice čipova, istraživački centar i centar za pakovanje u Teksasu. O spomenutom dogovoru je i ranije pisala agencija Reuters. SAD će omogućiti Samsung-u i da proširi svoju tvornicu poluprovodnika u Ostinu u Teksasu, rekla je ministrica trgovine Gina Raimondo.
Američki službenici navode da će se povećati proizvodnju čipova za zrakoplovnu, obrambenu i autoindustriju. Također, i za jačanje nacionalne sigurnosti.
Navedenim investicijama SAD će ponovo voditi svijet. ne samo u razvoju poluprovodnika, gdje već sada vodimo. već i u proizvodnji, naprednom pakiranju, istraživanju i razvoju.
Gina Raimondo, ministrica trgovine
Samsung će dobiti treći najveći grant prema Zakonu o čipovima u SAD. Cilj Washington-a je da smanji ovisnost o Kini i Tajvanu. S obzirom na to da je američki udio u globalnom kapacitetu proizvodnje poluprovodnika pao sa 37 posto 1990. na 12 posto 2020. godine, prema Asocijaciji industrije poluprovodnika (SIA).
Zakonodavci su upozorili da je američka ovisnost o čipovima koje TSMC proizvodi na Tajvanu, rizična. Najviše brine što Kina tvrdi da je Tajvan njena teritorija. Čak zadržava pravo da upotrebi silu da ga povrati. Očekuje se da će Samsung investirati oko 45 milijardi dolara u izgradnju i proširenje svojih postrojenja u Teksasu do kraja desetljeća.
Intel je prošli mjeseca dobio 8,5 milijardi dolara u grantovima. Tajvanski je TSMC ranije ovog mjeseca dobio 6,6 milijardi dolara za izgradnju svoje tvornice u SAD, piše Biznis.rs.