Iako je slijetanje bilo puno problema – sonda SLIM pala je na nos i ostala bez energije – nakon toga je uspjela da proradi i preživi tri lunarne noći, kada temperature padaju do minus 170 stepeni.
“Prošle noći (23. 4. 2024) uspešno smo uspostavili komunikaciju sa sondom SLIM, koja je ponovo aktivirana. To je potvrdilo da je sonda ostvarila treću noćnu pobjedu. Ovo je slika lunarne površine koju nam je SLIM poslao, a napravljena je pomoću navigacione kamere. Slika je nastala tokom najranije Mjesečeve faze čim je noć prošla, pa je slika svjetla, a senke su veoma kratke”, navedeno je na X profilu SLIM-a i japanske agencije JAXA.
Neuništivi “japanac” je 19. januara uspješno sletio na Mjesec, čime je Japan postao peta zemlja (poslije SSSR, SAD, Kine i Indije) koja je uspješno izvela takozvano meko slijetanje. Međutim, iako je ispunila cilj i sletjela na samo 55 metara od cilja, sonda je pala “na nos”, što je dovelo do problema sa napajanjem zbog čega je isključena nakon manje od pola sata rada na lunarnoj površini.
昨晩(4/23 夜)、再び起動した #SLIM と通信することに成功し、SLIMが3回目の越夜を達成したことを確認しました。早速航法カメラにて撮影した昨晩の月面の様子がこちらです。越夜後としてはこれまでで最も早い月齢での撮影のため、全体的に明るく影が非常に短くなっています。 #JAXA #たのしむーん pic.twitter.com/U0f88xNK9S
— 小型月着陸実証機SLIM (@SLIM_JAXA) April 24, 2024
Uključena je ponovo poslije nekih nedjelju dana.
Ni indijska letjelica Pragjan, koja je sletjela na Mjesec u avgustu 2023, ni američka sonda Odisej, koja je sletjela 22. februara, nisu uspjele da prežive ekstremne temperature tokom lunarnih noći, prenosi Telegraf Nauka.