Nakupljanje vode ili periferni edem je stanje nagomilavanja međućelijske tekućine, a za mnoge žene to može biti bolno i neugodno. Do nakupljanja vode najčešće dolazi kad je vani vruće. Stopala budu nateknu, a ruke i noge postanu teške nakon što voda izađe iz limfnog sistema i nakupi se u okolnom tkivu.
Bol u mišićima
Najviše su pogođene noge, koje postaju deblje i teže. I ruke, prsti, pa čak i lice i stomak, mogu biti pogođeni. Vrlo jednostavno se može utvrditi je li riječ o perifernom edemu, samo pritisnite otečeno područje prstima i držite nekoliko sekundi. Ako nastane vidljivo udubljenje koje se polako vraća u prvotno stanje, riječ je o edemu.
Nekoliko je načina uz pomoć kojih se možete riješiti ove neugodne pojave, a među njima je unošenje hrane bogate kalijem. Kalij regulira količinu vode u našem organizmu. Kad imamo premalo kalija u tijelu, dolazi do nakupljanja vode. So, alkohol ili unošenje premalo vode mogu biti uzrok.
Zbog toga se savjetuje da konzumirate više suhog voća, banane, lubenice i dinje, krompir, kvinoju i avokado, jer sadrže dosta kalija. Ali, budite oprezni, jer prevelike količine kalija mogu dovesti do boli u mišićima i nepravilnih otkucaja srca ako imate problema s bubrezima.
Osim što je ukusno, jabukovo sirće potiče izmjenu tvari u organizmu te pomaže kod nakupljanja vode. Smanjuje upalne procese i bogato je kalijem pa smanjuje bolove u rukama i nogama.
Sjedenje i kretanje
Ako želite izbjeći nakupljanje vode u tijelu, trebate piti dosta vode. Tijelo reagira nakupljanjem vode onda kad osjeti da je nema dovoljno. Zato, ako imate nateknute noge, pazite da unesete dovoljno tečnosti. Dva do tri litra dnevno trebala bi biti dovoljna.
Nateknute noge najbolje je podići u zrak, tako ćete se najbolje riješiti nakupljene tečnosti. Preporučuje se i tuširanje hladnom vodom. Veoma je važno i dosta se kretati. Nateknute i umorne noge posljedica su dugotrajnog sjedenja, a bavljenje sportom i kretanje idealno su rješenje tog problema., prenosi Avaz