BIZnews

Na koji način se troše kripto zarade?

Često ispričana anegdota na društvenim mrežama kaže: oni koji su rano uložili u kriptovalute uživali su u bogatstvu koje im je promijenilo život.

Kriptovalute - Bug.hr

Koliko im taj dodatni novac daje samopouzdanja da potroše više – fenomen koji ekonomisti nazivaju efektom bogatstva – vruća je tema kad god cijene kriptovaluta rastu. Grupa istraživača pokušala je to kvantificirati i utvrdila da se kripto bogatstva u SAD-u ne troše baš poput neočekivanih dobitaka od dobitka na lutriji.

A do sada je učinak bio relativno skroman na američku ekonomiju tešku 28 triliona dolara. Ali ako klasa imovine nastavi rasti, studija pruža uvid u potencijalne promjene u potrošačkim obrascima.

Novo bogatstvo povećalo je potrošnju domaćinstava za oko 30 milijardi dolara ukupno tokom decenije, procjenjuju istraživači, pri čemu je svaki dolar nerealiziranih dobitaka doveo do oko devet centi potrošnje.

Iako je ta brojka gotovo dvostruko veća od granične sklonosti potrošnji kada su u pitanju povrati na berzi, to je otprilike jedna trećina od šokova u dohotku kao što su dobici na lutriji. Uprkos svom prevrtanju na društvenim mrežama, nije sve bilo na udaru Lamborghinija i blinga: neki su krenuli prema kupovini kuća, potičući tržišta nekretnina na kojima je kriptovaluta popularna, piše Bloomberg.

“Ako su domaćinstva sklona tretirati kriptovalute kao kockanje, onda bismo očekivali da će svoje dobitke potrošiti na sličan način kao što to čine dobitnici na lutriji”, Darren Aiello, asistent profesora finansija na Marriott School of Business Sveučilišta Brigham Young i jedan od autora knjige papir, rekao je u intervjuu. “Suprotno tome, naše procjene sugeriraju da je potrošnja domaćinstava iz kripto dobiti sličnija obrascima koje vidimo kod tradicionalnih dioničkih ulaganja.”

To je tema koja će vjerovatno privući više pažnje ekonomista nakon što je ovogodišnje lansiranje spot-Bitcoin fondova kojima se trguje na berzi proširilo svemir potencijalnih kripto ulagača.

Istraživači, koji su predstavili rad Federalnoj korporaciji za osiguranje depozita u martu, također dolaze sa Sveučilišta Northwestern, Sveučilišta Emory i Imperial College London. Koristili su podatke 60 miliona ljudi između 2010. i 2023., koji obuhvaćaju milione transakcija banaka, kreditnih i debitnih kartica, kako bi analizirali kako se kripto bogatstvo prelijeva u stvarno američku ekonomiju.

Otkrili su da je 16% analiziranih domaćinstava realiziralo depozite u maloprodajnim mjenjačnicama kriptovaluta u nekom trenutku u deceniji do 2023. godine.

Uspostavljanje veze između potrošnje i ulaganja u kripto može biti nezgodno, budući da neki mogu ulagati u klasu imovine u nadi da će povećati svoju ušteđevinu kako bi napravili veliku kupovinu, umjesto da se odluče na veliku kupovinu tek nakon neočekivane dobiti od kriptovaluta. Kao rezultat toga, istraživači su izolirali dio dobitka kriptovalute u domaćinstvu koji je potaknut dugoročnom kupovinom i držanjem, a ne nedavnim ulaganjima, kako bi izravno izmjerili uzročne učinke kriptovalute na potrošnju.

“Postoji značajna rasprava o ulozi koju bi kriptovalute trebale imati u portfelju domaćinstva zbog svoje visoke volatilnosti i maglovitih temelja”, rekao je u intervjuu Jason Kotter, još jedan asistent profesora financija na BYU koji je koautor rada.

Za Noelle Acheson, autoricu biltena Crypto Is Macro Now, uvidi o tome kako kriptovalute imaju različitu privlačnost za različite vrste ulagača više su vrijedni pažnje od zaključaka o makro ekonomiji.

“Za ulagače s nižim prihodima koji manje daju prioritet očuvanju bogatstva, alokacija kriptovalute može se smatrati igrom odlučivanja – više dobiti nego gubitka”, rekla je. “Dakle, ima smisla da bi se svi dobici potrošili na skupe stvari kao što je kuća.”

Iako je povećanje bogatstva uglavnom pretočeno u diskrecijsku potrošnju, značajan se dio prelio na lokalna tržišta nekretnina, otkrili su istraživači, posebno u dijelovima Kalifornije, Nevade, Utaha i drugih mjesta gdje su kriptovalute popularne, piše biznis.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh