Ako ne jedete paradajz kada je najsvježiji, ovo povrće brzo može postati neukusno. Stoga, obratite pažnju na trikove uz pomoć kojih će biti jednako ukusan i svjež.
Za optimalnu kvalitetu i okus, držite svježi paradajz na kuhinjskoj ploči ili u ostavi na sobnoj temperaturi. To se pravilo posebno odnosi ako kupujete nezreo paradajz. Nakon što sazrije, razmislite o tome da ga premjestite u frižider, ovisno o tome kada ga planirate jesti, prneosi Klix.
Enzim koji paradajzu daje okus prestaje se proizvoditi kada je temperatura niska. Štoviše, niska temperatura degradira svaki okus koji paradajz već ima i uzrokuju širenje vode u njemu. Iako ne možete vidjeti ovaj proces, stvorit će se brašnasta tekstura kada ga zagrizete.
Također, preporučuje se da ga držite s peteljkom okrenutom prema gore. Područje oko peteljke je najmekši dio paradajza pa ako ga ostavite da leži na ovom dijelu, stvorit će se mrlje.
Ako na kuhinjskoj ploči imate druge proizvode, pripazite na voće i povrće koje ne smijete skladištiti zajedno. Ako stavite paradajz pored banana, mogli biste ubrzati proces sazrijevanja.
Kao i sa svim voćem i povrćem, nakon što narežete paradajz, najbolje je da ga pojedete što prije, ali ako trebate spremiti narezan paradajz, čvrsto ga zamotajte u plastičnu foliju kako biste spriječili gubitak previše vlage. Kao takvi mogu stajati u frižideru do dva dana.