Nakon što je u četvrtak objavio pad operativne dobiti od 99% zbog slabih prodajnih rezultata u SAD-u. Zbog čega su njegove dionice oštro pale, piše financa.
Operativna dobit za razdoblje od travnja do lipnja iznosila je ukupno 995 milijuna jena (6,51 milijun dolara), u usporedbi sa 128,6 milijardi jena u istom razdoblju prošle godine. Što je daleko ispod prosječne procjene od 164,4 milijarde jena u anketi pet analitičara koju je proveo LSEG.
Proizvođač automobila smanjio je svoju prognozu operativne dobiti za financijsku godinu za 17% na 500 milijardi jena sa 600 milijardi jena.
Slab rezultat je “uglavnom posljedica povećanja prodajnih troškova koji su rezultat povećane konkurencije”, navodi se u podnesku, prenosi Reuters.
Nissanove dionice bile su teško pogođene nakon rezultata. U jednom su trenutku pale za nekih 11%. Pali su za 6,7% u kasno poslijepodnevnoj trgovini u Tokiju.
Navodi se da je prodaja u SAD-u pala prvenstveno zbog starenja portfelja i tržišnog pomaka na hibridna vozila. Nevolje u SAD pridodaju Nissanovim nevoljama u Kini, gdje pokušava ponovno zauzeti položaj usred jake konkurencije lokalnih divova.
Proizvođač automobila sa sjedištem u Yokohami priopćio je prošlog mjeseca da je, u nastojanju optimizacije poslovanja, zaustavio proizvodnju u jednoj od osam tvornica kojima upravlja kroz zajedničko ulaganje s kineskim partnerom Dongfeng Motor.