Nakon što tokom probnog rada nije utvrđena nijedna nepravilnost ili evidentiran bilo kakav problem, Grad Mostar zvanično je od nadležnih zatražio elektroenergetsku saglasnost, čime su se stekli svi uslovi za početak rada punionice.
Vrijednost projekta je 35.000 KM, a finansirali su ga Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH i Grad Mostar. Cilj je smanjenje emisija štetnih gasova kroz uvođenje novih tehnologija i prilagođavanje vozila gradskog prevoza na prihvatljiv pogon, te poticaj uvođenja inovativnih rješenja.
Mostar se opredijelio za razvitak na načelima energetske učinkovitosti, održive gradnje i korištenja obnovljivih izvora energije. U planu su još dvije punionice ove vrste u gradu. Problem zagađenja zraka unutrašnjim sagorijevanjem posebno je primjetan u gradskoj zoni u kojoj se kreće veliki broj automobila i ostalih vrsta vozila koja ispuštaju velike količine štetnih gasova.
Električni automobili proizvode manje buke i ne emitiraju stakleničke plinove. Ipak zbog problema poput ograničenog kapaciteta baterija, nedostatka punionica i visokih cijena, automobila na struju u našoj zemlji je još uvijek jako malo. Predviđa se da bi u narednih deset godina njihov broj mogao biti desetak puta veći nego danas.
Inače, vlasnicima ovakvih automobila u Bosni i Hercegovini dostupno je tek nekoliko javnih punionica, a ova će biti prva ove vrste u Mostaru. Korištenje će u početku će biti besplatno, ali će se nakon izvjesnog vremena ipak započeti s naplatom.