Popularni SUV modeli ili krosoveri u mnogim zemljama čine više od polovine svih prodatih automobila.
Međutim, ova vozila imaju sumnjivu reputaciju, jer se smatraju smrtonosnijim za bicikliste i pešake. Ipak, belgijsko istraživanje pokazuje da se to ne odnosi na male i srednje SUV modele.
Nova studija belgijskog instituta za bezbjednost na putevima VIAS pokazuje da ranjivi učesnici u saobraćaju na belgijskim putevima imaju sličan rizik od smrtonosnih povreda u udesu sa malim i srednjim “terencem” kao u nesreći sa drugom vrstom automobila
Analizira je obuhvatila više od 63.000 nesreća u kojima su učestvovali automobili i ranjivi učesnici u saobraćaju između 2015. i 2020. godine u Belgiji.
Ovo istraživanje pokazuje da je stopa smrtnosti 1,02 odsto u sudaru sa “tradicionalnim” automobilima i 0,99 odsto u sudaru sa malim i srednjim SUV/krosover vozilima.
Tako, prema VIAS-u, ugroženi učesnici u saobraćaju imaju gotovo isti rizik od smrtonosnih povreda u udesu sa malim i srednjim “terencem”, a to su upravo najčešći tipovi vozila, kako u Belgiji, tako i u ostatku Evrope.
U slučaju velikih SUV modela, stopa smrtnosti raste na čak 4,4 odsto, ali prema VIAS-u, bilo je premalo fatalnih nesreća u ovoj kategoriji da bi se izvukao relevantan naučni zaključak.
Studija ne opovrgava tvrdnju da je u sudaru SUV-a i običnog automobila dvostruko veća vjerovatnoća da će putnik u “tradicionalnom” automobilu poginuti.
Međutim, prema VIAS-u, čini se da to nije zbog težine ili veličine SUV-a, već zbog činjenice da su savremeni terenci često opremljeni najnovijim bezbijednosnim tehnologijama, a često su i novijeg datuma proizvodnje u odnosu na klasične putničke automobile u saobraćaju.
Istraživanje je u suprotnosti sa nekoliko prethodnih studija. Konkretno, studije u Sjedinjenim Državama su pokazale da je rizik od smrti pešaka koje udari SUV dva do tri puta veći nego u običnom automobilu.
Međutim, u mnogim slučajevima u pitanju su bili izuzetno visoki i veliki SUV modeli kao što je to uobičajeno u SAD, prenosi B92.