Udio cjelokupnog globalnog dohotka koji ide radnicima značajno je pao tokom posljednje dvije decenije, povećavajući nejednakost i uskraćujući radnike za milijarde dolara, upozorava Međunarodna organizacija rada (ILO) u danas objavljenom izvještaju.
Tome je, kako se navodi, značajno doprinijela pandemija covida-19.
Prema podacima ILO-a, globalni udio dohotka od rada, odnosno udio ukupnog dohotka u privredi ostvaren radom, od 2004. do danas smanjio se za 1,6 postotnih bodova.
“Iako se ovo može činiti malim, godišnji manjak prihoda od rada ove godine iznosi 2,4 triliona dolara, prenosi Investitor me. Radnici su zarađivali toliko manje jer udio prihoda od rada nije ostao stabilan u poređenju s 2004.”, napisali su oni a prenosi francuska novinska agencija AFP.
Studija je ukazala na pandemiju covida-19 kao glavni pokretač pada, pri čemu se gotovo polovina pada udjela prihoda od rada dogodila u periodu 2020.-2022. Globalna kriza pogoršala je postojeće nejednakosti, posebno budući da se prihod od kapitala i dalje sve više koncentriše među najbogatijima, napisali su.
Važan doprinos smanjenju udjela ima i tehnološki napredak koji donosi sve veću automatizaciju. Iako je povećao produktivnost, radnici su koristi od toga neravnomjerno podijelili.
Dodatni rizik u ovom području je brzi razvoj vještačke inteligencije (AI).
“Ako se historijski obrasci zadrže, nedavna otkrića u generativnoj vještačkoj inteligenciji mogla bi dodatno smanjiti udio prihoda od rada”, upozorio je ILO.
“Zemlje moraju djelovati kako bi spriječile rizik od pada udjela prihoda od rada”, rekla je zamjenica glavnog direktora ILO-a Celeste Drake.
“Potrebne su nam politike koje promovišu pravednu raspodjelu ekonomskih koristi, uključujući slobodu udruživanja, kolektivno pregovaranje i učinkovitu administraciju rada, kako bismo postigli uključiv rast i izgradili put ka održivom razvoju za sve”, dodala je.