Oko 80 posto svih prihoda od prodaje prošle godine ostvareno je osnovnom djelatnošću, maloprodajom.
No, prošlu godinu Mercator je završio duboko u minusu – gubitak je iznosio 47,84 miliona evra, objavili su slovenački mediji, pišu nezavisne.
Mercator svoje poslovanje velikim dijelom finansira dugom; krajem prošle godine kompanija je imala dobrih 80 posto duga od 785 miliona evra bilansne sume. Tada je Mercator imao oko 227 miliona evra kredita, ili 125 miliona evra manje nego na kraju 2022.
Obaveze prema dobavljačima u posmatranom periodu porasle su za 4,1 milion evra na 220,3 miliona evra.
No, valja naglasiti da se ovo odnosi samo na slovenački Mercator.
Vlasništvo nad kćerkama kompanijama u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori preneseno je na Fortenova grupu, koja je vlasnik i samog Mercatora.
Tako je, naprimjer, Mercator u Bosni i Hercegovini prošle godine prestao postojati kao pravno lice, iako su marketi s oznakom ove kompanije i dalje prisutni u zemlji, piše BiznisInfo.ba. Zapravo je riječ samo o zadržavanju brenda, a marketi su sada Konzumovi.
Naprimjer, ako uzmete račun u bilo kojem Mercatoru u BiH vidjećete da na njemu piše da ste robu kupili u Konzumu.
Dakle, kako posluje ovaj lanac u BiH zapravo više i nije poznato, jer su rezultati spojeni sa Konzum koji takođe ima mrežu poslovnica u BiH.
Konzum je lani, zajedno s Mercatorovim trgovinama, imao prihode od 493 miliona KM i dobit od skoro 11 miliona maraka.
Podsjetimo, nakon promjene vlasničke strukture u bivšem Agrokoru, nastala je Fortenova grupa, a u čijem su vlasništvu Konzum, Mercator, Sarajevski kiseljak i druge firme.
Tek nedavno je napravljen plan kojim su sankcionisane ruske banke izbačene iz vlasničke strukture.