Podsjetimo, izgradnja industrijskog kompleksa za proizvodnju magnezija na lokaciji Osmanlije, u opštini Kupres u Livanjskom kantonu, dovedena je u pitanje, jer Federalno ministarstvo okoliša i turizma u decembru prošle godine odbilo zahtjev investitora za odobrenje Studije utjecaja na okoliš, piše BiznisInfo.ba.
Federalno ministarstvo dalo je odbijenicu na ovaj zahtjev jer spomenuta investicija nije u skladu s kantonalnim Prostornim planom. Prije toga je ovaj projekt naišao na snažno protivljenje ekoloških udruženja.
Kako smo ranije pisali, preduzeće BH Magnezij & Minerali planira izgradnju i puštanje u rad pogona u kojem bi bilo otvoreno čak 600 novih radnih mjesta. Kompleks bi se, prema planu, sastojao od čak 14 objekata od kojih bi većina bila proizvodni pogoni, a ostalo bi bili uredi, laboratorij, garderoba itd.
Vlasnik firme BH Magnezij & Minerali je kompanija “Magnesium For Europe” iz Njemačke. Kao sirovina za proizvodnju magnezija koristitio bi se dolomit.
Ne odustaju od projekta
Uglavnom, sada su se oglasili iz firme BH Magnezij & Minerali te kazali da su donijeli odluku o povlačenju Zahtjeva za ocjenu Studije o utjecaju na okoliš. Razlozi povlačenja su “proceduralne prirode te su rezultat šireg dijaloga sa svim zainteresiranim učesnicima”.
Ova prilagodba naglašava predanost firme saradnji i pružanju cjelovitih i tačnih informacija o projektu tvornice magnezija građanima Kupresa, svim relevantnim institucijama, ali i stanovnicima Bosne i Hercegovine te će ponuditi odgovore na sva otvorena pitanja.
Studija o utjecaju na okoliš revidira se kako bi uključila dodatne uvide i odgovorila na povratne informacije svih zainteresiranih aktera – državnih institucija, predstavnika Općine Kupres, organizacija za zaštitu okoliša i građana Kupresa.
Kako se i prethodno naglašavalo u komunikaciji sa svim partnerima, cilj projekta je izgradnja jedne od „najzelenijih“ tvornica magnezija na svijetu, koja će poštovati sve najviše standarde zaštite okoliša, zakonodavstva Evropske unije te njene green deal agende, poručuju iz kompanije.
Radi se o fizičkom procesu koji proizvodi magnezij visoke kakvoće, bez upotrebe hemikalija te bez štetnog utjecaja na prirodne ljepote kupreškog kraja i na zdravlje lokalnog stanovništva. Upravo to treba biti do kraja jasno u novoj nadopunjenoj Studiji o utjecaju na okoliš, koja je izrađena u saradnji s nezavisnim stručnjacima s dugogodišnjim iskustvom, navode iz kompanije.
– Firma BH Magnezij & Minerali d.o.o. zahvaljuje svim građanima, stručnjacima i institucijama koji su svojim sugestijama, primjedbama i komentarima doprinijeli razvoju našeg projekta. Njihova zapažanja pomogla su nam da još detaljnije razumijemo potrebe zajednice i stručne javnosti te da kroz ovaj proces nastavimo ispunjavati sve zahtjeve nadležnih institucija, lokalne zajednice i okoliša – ističu iz komapnije.
– Od samog početka projekta, cilj firme BH Magnezij & Minerali d.o.o. jest pokazati da je ovo jedan od najsavremenijih industrijskih projekata trenutno u Bosni i Hercegovini. Uz snažnu podršku Evropske unije, projekt će doprinijeti budućem osiguranju održive proizvodnje kritičnih sirovina na način koji je i održiv i prihvatljiv za život zajednice i okoliš koji ju okružuje. Cilj naše firme jest nastaviti uspješnu saradnju s institucijama Bosne i Hercegovine i lokalnom zajednicom, a u zajedničkom interesu postizanja ekonomskog rasta i napretka Općine Kupres i Bosne i Hercegovine, kao i zaštite okoliša i daljnjeg razvoja turizma i održive poljoprivrede kupreškog kraja – zaključili su.
O planiranoj investiciji
Kako je BiznisInfo.ba ranije pisao, investitor tvrdi da je gradnja ovog kompleksa veoma važna za cijelu Evropsku uniju. S obzirom da je proizvodnja magnezija vrlo rijetka u Evropi, a potrebe su sve veće, očekivalo se da bi ova investicija mogla imati odjeka i izvan granica BiH. Ukupna površina objekata pogona iznosila bi 20.432 metra kvadratna.
Magnezij je jedna od kritičnih sirovina i strateških proizvoda za Evropsku uniju. Projekt na kupresu identifikovan je kao strateški za ERMA (European Raw Material Alliance).
Proizvodnja primarnog, odnosno čistog magnezija je od izuzetne važnosti za industrije koje se bave proizvodnjom aluminija, ljevanog čelika, skladišta vodika za transport (automobil, avioni, brodovi), električnih alata i računalnih dijelova.
Magnezij je najlaganiji strukturni metal, 70 posto lakši od čelika i 30 posto od aluminija, stabilnost mu je slična čeliku. Nalazi se u zemljinoj kori i morskoj vodi. Potražnja za magnezijem raste uporedo sa potražnjom za vozilima s niskom potrošnjom goriva.
Mala gustoća magnezija omogućava njegovu ugradnju u vozila uz smanjenje ukupne težine, što dalje vodi manjoj potrošnji goriva, te manjoj emisiji štetnih plinova.
Kina osigurava više od 90 posto primarnog magnezija za Evropsku uniju. Kineska proizvodnja magnezija se temelji uglavnom na uglju kao glavnom izvoru energije. Evropska unija želi do 2023. osigurati najmanje 40 posto magnezija iz vlastite proizvodnje.