SAD su gotovo udvostručile uvoz brazilskih jaja, koja su ranije korištena isključivo za hranu za kućne ljubimce.
Također razmatraju ublažavanje propisa za jaja kokošaka uzgajanih za meso, dok administracija predsjednika Donalda Trumpa pokušava da smanji enormno visoke cijene izazvane ptičjim gripom.
Iako se brazilska jaja ili jaja tovnih pilića neće naći na policama prodavnica, mogla bi se koristiti u prerađenim prehrambenim proizvodima poput mješavina za kolače, sladoleda ili prelivima za salatu, čime bi se više svježih jaja oslobodilo za potrošače.
Međutim, dozvola za upotrebu ovih jaja zahtijevala bi izmjene regulative, što bi, prema nekim stručnjacima za bezbjednost hrane, moglo povećati rizik od kontaminacije bakterijama.
Ptičji grip, koji je od 2022. godine u SAD usmrtio skoro 170 miliona kokošaka, ćurki i drugih ptica, i dalje izaziva ekonomske probleme širom zemlje.
Supermarketi imaju oskudnu ponudu jaja, restorani povećavaju cijene, a veleprodajne cijene jaja skočile su za 53,6 posto u februaru prije nego što su se blago stabilizovale u martu.
Nedostatak jaja dodatno podstiče inflaciju cijena hrane, dok Trumpovi trgovinski sporovi prijete da poremete lance snabdijevanja i povećaju troškove svježih proizvoda i drugih dobara, piše biznis.
U februaru, Trumpova administracija objavila je plan vrijedan milijardu dolara za smanjenje cijena jaja, koji uključuje pomoć poljoprivrednicima u suzbijanju širenja virusa i istraživanje vakcina, prenosi B92. Također, SAD podstiču uvoz jaja iz zemalja poput Turske, Brazila i Južne Koreje, koje inače ne izvoze velike količine jaja u Ameriku, a od Evrope je zatraženo da poveća izvoz.
Uvoz jaja iz Brazila u SAD je u februaru porastao za 93 posto u odnosu na prethodnu godinu, saopštilo je Brazilsko udruženje za životinjske proteine. Američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) trenutno razmatra peticiju Nacionalnog savjeta za živinu, kojom se traži dozvola za prodaju jaja koja nose kokoške uzgajane za meso. Trenutno se milioni ovih jaja uništavaju jer proizvođači ne mogu da ih rashlade do propisanih sedam stepeni Celzijusovih u roku od 36 sati, što je uslov FDA za bezbjednost hrane.
FDA je 2023. godine odbila sličan zahtjev zbog rizika od salmonele, ali predstavnici industrije se nadaju da će nova administracija podržati promjene u skladu s Trumpovim nastojanjima da smanji “nepotrebne” propise.
