Nema rada
– Neposluh radnika trajat će sve dok se ne riješi naš problem. Ne daj Bože slučaja da se dogodi u nekoj jami da se nešto mora spasavati, u tom slučaju ćemo se odazvati. Ne želimo uništiti rudnik, ali definitivno nema rada dok se ne riješi problem – kaže Vardo.
Dodaje da su sve uprave uredno obaviještene o radničkom neposluhu, na čelu s direktorom Nevzetom Vrškićem, koji juče nije bio raspoložen komentarisati vanrednu situaciju u pogonima zeničkog rudnika.
Međutim, Smajo Doglod, rudar u jami Stranjani, upozorava da bi štete uzrokovane obustavom proizvodnje i radničkim neposluhom mogle biti milionske.
– Samo dva pogona i to Stara jama i Stranjani za 24 sata daju 800 tona, a ako se uzme u obzir da je jedna tona 60-70 KM, to onda znači dnevno minimalno oko 50.000 KM – upozorava Doglod.
On ističe da je veći, gorući, problem u Raspotočju, gdje je čelo potpuno poplavljeno.
Propada oprema
– Propada oprema, a samo jedno čelo plaćeno je 43 miliona KM. Dakle, štete su nesagledive i ako potraje, biće milionske – ističe Doglod.
– Tražimo povećanje satnice na 2,7 KM, povećanje cijene uglja koja nije korigovana od 2009. godine, dok je u međuvremenu sve poskupilo, kaže Vardo.
Protesti u Sarajevu
Podsjetimo, Porezna uprava Federacije BiH je zbog dugovanja za poreze i doprinose 211 miliona KM krajem avgusta blokirala račune rudnicima Zenice i Breze, zbog čega rudarima nisu isplaćene plate i topli obroci. Rudari su za utorak najavili proteste ispred zgrade Vlade FBiH ako u ponedjeljak ne bude postignut dogovor na sastanku, prenosi “Avaz“.