– Naime, na području Federacije BiH ukinuto je stanje prirodne nesreće, a odluka je donesena u vrijeme proglašenja stanja nesreće zbog pojave koronavirusa na području Federacije BiH. Donošenje odluke bila je jedna od mjera za sprečavanje negativnih ekonomskih posljedica izazvanih pojavom koronavirusa. S obzirom na to da je prestalo stanje nesreće, a ujedno i uvjeti za propisivanje mjera kontrole cijena, neophodno je da se odluka stavi van snage, navode poslodavci.
U većini zemalja u regionu odluke o mjerama za kontrolu cijena prestale su važiti, a u zemljama u kojima nije prestalo njihovo važenje preduzete su potrebne aktivnosti za ukidanje odluka.
Također, i u Republici Srpskoj je ova odluka stavljena van snage. Postojanje odluke samo u jednom entitetu dovodi do nejednakih tržišnih uslova i velikih gubitaka poslovnim subjektima koji posluju na području Federacije BiH i Republike Srpske, navodi se u dopisu Udruženja poslodavaca FBiH.
Odluka o neposrednoj kontroli cijena uvedena je 16. marta, a nedugo nakon toga poslodavci su upozoravali da mnogi privredni subjekti posluju na granici održivog s zamrznutim maloprodajnim cijenama usljed porasta cijena sirovina, repromaterijala, žitarica i transporta i tražili su njeno revidiranje.
Naknadno, sredinom aprila, Vlada FBiH utvrdila je odluku koja propisuje utvrđivanje marži u trgovini (kalkulativne cijene) za naftne derivate, prenosi “Indikator“.